Pracodawcy będą mogli prowadzić masowe kontrole trzeźwości pracowników?

Inicjatywa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii dotyczy przepisów, które umożliwią pracodawcom prowadzenie prewencyjnych, a nie tylko wyrywkowych kontroli trzeźwości. Badania mają dotyczyć zawodowych kierowców, np. samochodów ciężarowych, czy miejskich autobusów. Pijany kierowca TIRa stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu, ale bez wątpienia motocykliści są szczególnie narażeni.

Fot. Pixabay

Aktualne przepisy dotyczące kontroli trzeźwości przez pracodawcę są niejednoznaczne i różnie interpretowane przez pracodawców. W efekcie, nie w każdej firmie testy są przeprowadzane.

Żadne przepisy nie określają wprost, że pracodawca może wykonywać badania trzeźwości na własna rękę. Z tego powodu Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjmuje, że prawo nie zezwala na kontrolowanie trzeźwości pracowników. W opozycji jest wyrok Sądu Najwyższego, który dopuścił stosowanie wyrywkowych kontroli, jeśli miałoby być zagrożone życie i zdrowie ludzi, np. pasażerów autobusów.

Po nowelizacji, poza obligatoryjnymi kontrolami, pracodawca uzyska prawo do nie dopuszczenia pracownika do pojazdu w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy stan nietrzeźwości lub po zażyciu narkotyków wykaże test. W drugim przypadku wystarczy samo uzasadnione podejrzenie o spożycie alkoholu lub substancji odurzających.
Bez wątpienia brak, a przynajmniej mniej pijanych kierowców na drogach, jest z korzyścią dla nas wszystkich.

%d bloggers like this: