Arai odsłania swoją pierwszą linię kasków zgodną z ECE 22.06

Marka Arai zaprezentowała pierwszy kask z certyfikatem bezpieczeństwa ECE 22.06. Jaka jest różnica pomiędzy ECE 22.06 i 22.05?

ECE to proces testowania kasków uznawany za bardzo wszechstronny. Przede wszystkim modele są testowane w partiach, a nie tylko próbkowane. Z tego powodu jest to jeden z głównych standardów, przestrzegany obecnie przez ponad pięćdziesiąt krajów – a zatem nie tylko w Unii Europejskiej, ale również poza nią.

fot. Arai Quantic z ECE 22.06

ECE 22.06 różni się od ECE 22.05 liczbą testów zderzeniowych. Specjaliści zauważyli, że pewne modele wytrzymują uderzenia zadane przy dużej prędkości, natomiast za sprawą sztywności skorupy poddają się przy stosunkowo niewielkiej prędkości.

ECE 22.06 wypunktuje powyższy problem i pozwoli usunąć z handlu kaski nie spełniające wymagań. Drugi aspekt ECE 22.06 to zwiększona liczba czujników na kasku (podczas testów), a trzecim jest zachowanie skorupy podczas toczenia się po asfalcie, czyli sytuacji, gdy motocyklista spada z maszyny po wypadku i koziołkuje po drodze. ECE 22.06 to także zupełnie nowy rodzaj testów z zakresu uderzeń dynamicznych, w których badaniu podlega siła rotacyjna.

Kolejną zmianą jest ujęcie w testach standardu dodatkowych funkcji kasku. Chodzi o co raz częstsze rozwiązania typu intercom lub inne formy łączności, które pojawiają się również w standardowych modelach. Przy okazji bardziej skrupulatnym testom poddane zostaną wizjery – wprowadzona zostanie symulacja uderzenia kamieniem oraz zachowanie blendy w przypadku jazdy z uniesioną szybką.

Dodatkowo, nowy standard przewiduje, że blendy do jazdy dziennej obowiązuje przepuszczalność światła na poziomie 35 procent. Stara norma przewidywała w tym zakresie aż 50 procent.
Quantic będzie dostępny w 2021 roku i jest oznaczony jako wygodny kask sportowo-turystyczny, wyposażony we wszystkie rozwiązania pozwalające na jazdę na długich dystansach.

Model od Arai wyposażono w dwanaście otworów wentylacyjnych oraz tylny spoiler dla dodatkowego przepływu powietrza. Kask jest przygotowany do zastosowania większości ogólnych systemów komunikacji, posiada wyjmowane (i zmywalne) wkładki. Liner został wykonany z EPS o dużej gęstości.

Po stronie bezpieczeństwa przyłbica jest w pełni certyfikowana ECE 22.06, aby zapobiec roztrzaskaniu przyłbicy w razie uderzenia. Mówiąc inaczej, żaden kamyk nie zostanie wyrzucony spod kół innych pojazdów, nie zagrozi motocykliście w kasku Quantic. Na razie nie znamy jeszcze ceny modelu z certyfikatem ECE 22.06.

%d bloggers like this: