Od dziś obowiązują nowe przepisy. Prawko możesz zostawić w domu. Jakie są pozostałe zmiany?

Tak zwany pakiet deregulacyjny to projekt przedłożony przez Ministra Infrastruktury, który powstał we współpracy z Ministrem Cyfryzacji. Sejmowa Komisja Infrastruktury zaopiniowała go pozytywnie, przez co kierowcy mogą liczyć na kilka korzystnych z ich punktu widzenia zmian. Co zawiera w sobie pakiet deregulacyjny?

fot. inforiders.pl

Zaczynające obowiązywać od 4 grudnia 2020 roku przepisy pozwalają kierowcom pozostawić prawo jazdy w domu. Znika obowiązek posiadania przy sobie tego dokumentu, a więc nie będzie nam też grozić ryzyko mandatu w kwocie 50 zł (za brak prawa jazdy). Podczas kontroli drogowej funkcjonariusz sprawdzi dane i uprawnienia kierowcy w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK).

Druga istota dla każdego właściciela pojazdu sprawa, to koniec z obowiązkową wymianą dowodu rejestracyjnego po zapełnieniu kratek z pieczątkami stacji kontroli pojazdów. Nie będziemy musieli już płacić za wymianę dokumentu, ale warto pamiętać, że potwierdzenie przeprowadzenia kontroli motocykla, w przypadku wyjazdu zagranicznego, trzeba zabrać ze sobą.

Korzyścią dla zmotoryzowanego jest również zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu podczas rejestracji, a przy tym rezygnacja z nalepki kontrolnej i jej wtórnika. W ten sposób wielu kierowców oszczędzi łącznie 94,50 zł. Karta pojazdu będzie zbędna, gdyż organy rejestrujące i podmioty mające prawo do kontroli drogowej, potrzebne informacje znajdą w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP).

Fot. Inforiders

Ustawa przewiduje także możliwość rejestracji lub czasowej rejestracji na wniosek właściciela przez starostę odpowiedniego dla miejsca zamieszkania kierowcy. Dodatkowo starosta może również czasowo zarejestrować pojazd w przypadku konieczności przejazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru.

W przypadku rejestracji używanego pojazdu nie będziemy musieli wymieniać tablic rejestracyjnych. Bez wątpienia to znaczące udogodnienie dla kierowców. Jeśli tablica zostanie zniszczona, wtórnik nie będzie wymagał nadawania nowych numerów i dowodu rejestracyjnego.

W przypadku nowego pojazdu kwestia rejestracji motocykla pozostanie w gestii dealera, a to oznacza, że ten czasochłonny obowiązek nie będzie już kłopota klienta.
Trzeba przyznać, że nowy pakiet deregulacyjny rzeczywiście ułatwi życie kierowcom.

%d bloggers like this: