Ducati Diavel 1260 Lamborghini 2020. Chciałbyś to cudo?

Fabryki Ducati i Lamborghini znajdują się w odległości niecałych dwudziestu kilometrów od siebie, ale inżynierów obu marek łączy o wiele więcej niż lokalizacja. Od teraz powodów do wspólnego świętowania będzie jeszcze więcej – dokładnie 630, bo tyle liczy limitowana seria modelu Diavel 1260 Lamborghini. Motocykl nawiązuje do stylu supersamochodu Sian. Co łączy te dwie maszyny?

Fot Ducati / Lamborghini

Przede wszystkim to pierwszy w historii produkcyjny wariant Ducati z Lamborghini w nazwie. A to zobowiązuje. Lamborghini Sian FKP 37 to prawdziwy potwór. Samochód napędza hybrydowe połączenie wolnossącego silnika V12 o pojemność 6,5 litra i motoru elektrycznego.

Fot Ducati / Lamborghini

To ten sam silnik, który rozpędza Lamborghini Aventador SVJ. Jednostka generuje 785 KM mocy przy 8500 obr./min, a maksymalny moment obrotowy sięga 720 Nm przy 6750 obr./min. Dodatkowych 40 Nm dostarcza silnik elektryczny, który w modelu Sian wspomaga jednostkę V12.

Fot Ducati / Lamborghini

Elektryczny motor jest zasilany przez 48-woltową instalację elektryczną, wykorzystującą superkondensator magazynujący energię odzyskiwaną podczas hamowania. Maksymalna moc, jaką dokłada od siebie silnik elektryczny, to 34 KM. Ile w sumie mocy generuje Sian? Jak podaje producent, łączna moc systemowa sięga 819 KM, co czyni model Sian najmocniejszym produkcyjnym Lamborghini w historii marki! Co istotne, stosunek masy do mocy jest niższy niż 2 kg/KM, a to oznacza że cały samochód waży niewiele ponad 1,6 tony.

Fot Ducati / Lamborghini

Z kolei Ducati Diavel inspirowany unikalnym Lambo rozwija maksymalnie 162 KM, ale na jago korzyść przemawia znacznie mniejsza masa własna. Jak myślicie, który z tytanów wygrałby pojedynek w sprincie 0-100 km/h? Chcielibyście zobaczyć takie starcie?

Fot Ducati / Lamborghini
%d bloggers like this: