Jawa 300 CL w Europie! Ale jej specyfikacja będzie inna od indyjskiej, a cena trzy razy wyższa!

Jawa wraca na Stary Kontynent – i to jest na pewno dobra wiadomość! Sprzedaż rozpocznie się w macierzystym kraju marki, czyli w Czechach. Premierę w Europie przyspieszył zapewne fakt doskonałego odbioru modelu w Indiach, gdzie w krótkim czasie sprzedano 50 tysięcy egzemplarzy, a kolejne 50 tysięcy to w zasadzie formalność.

Fot. Jawa 300 CL / www.jawa.eu

Na Starym Kontynencie motocykl będzie kosztował 6000 euro, czyli według dzisiejszego kursu (23.11.2020) 27 777 złotych – o czym jeszcze za chwilę. Niestety model dostępny w Europie będzie znacznie różnił się od wersji sprzedawanej w Indiach!

Fot. Jawa 300 CL / www.jawa.eu

Motocykl zainspirowany modelem 353, 354 z lat 50-tych ubiegłego wieku musi oczywiście spełniać ostrzejsze normy emisji spalin niż w bardziej liberalnych pod tym względem Indiach. Jednak różnice są duże i to mocno na niekorzyść wersji dostępnej w Europie.

Fot. Jawa 300 CL / www.jawa.eu

Indyjska Jawa dysponuje 26,51 KM mocy (według specyfikacji producenta), natomiast Jawa sprzedawana w Czechach zapewni 22,79 KM. Gorzej wygląda też moment obrotowy: 27,05 do 25 Nm. Być może uznacie, że te zmiany nie są tak dramatyczne w przypadku motocykla, który przecież nie służy do zmagań na torze, ale spokojnej jazdy po mieście lub jego okolicach. Ale na pewno nie spodoba się Wam fakt, że zmniejszono również pojemność baku, i to aż o litr! Motocykl jest przy tym cięższy o 12 kilogramów od wersji indyjskiej.

Fot. Jawa 300 CL / www.jawa.eu

Oczywiście najbardziej denerwującym aspektem jest cena, w Europie trzykrotnie wyższa niż w Indiach. Hindusi mogą zakupić Jawę za niecałe 9 tys. złotych. Blisko 30 tysięcy za indyjską podróbkę dawnej, czeskiej Jawy? To niekoniecznie będzie hit…

%d bloggers like this: