Jeszcze w grudniu w życie wejdą nowe przepisy. Które są ważne dla motocyklistów?

Tak zwany pakiet deregulacyjny to projekt przedłożony przez Ministra Infrastruktury, który powstał we współpracy z Ministrem Cyfryzacji. Sejmowa Komisja Infrastruktury zaopiniowała go pozytywnie, przez co kierowcy mogą liczyć na kilka korzystnych z ich punktu widzenia zmian. Co zawiera w sobie pakiet deregulacyjny?

Fot. Inforiders

Zaczynające obowiązywać od dziś (4 grudnia 2020 roku) przepisy pozwalają kierowcom pozostawić prawo jazdy w domu. Znika obowiązek posiadania przy sobie tego dokumentu, a więc nie będzie nam też grozić ryzyko mandatu w kwocie 50 zł (za brak prawa jazdy). Podczas kontroli drogowej funkcjonariusz sprawdzi dane i uprawnienia kierowcy w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK).

Druga istota dla każdego właściciela pojazdu sprawa, to koniec z obowiązkową wymianą dowodu rejestracyjnego po zapełnieniu kratek z pieczątkami stacji kontroli pojazdów. Nie będziemy musieli już płacić za wymianę dokumentu, ale warto pamiętać, że potwierdzenie przeprowadzenia kontroli motocykla, w przypadku wyjazdu zagranicznego, trzeba zabrać ze sobą.

Korzyścią dla zmotoryzowanego jest również zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu podczas rejestracji, a przy tym rezygnacja z nalepki kontrolnej i jej wtórnika. W ten sposób wielu kierowców oszczędzi łącznie 94,50 zł. Karta pojazdu będzie zbędna, gdyż organy rejestrujące i podmioty mające prawo do kontroli drogowej, potrzebne informacje znajdą w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP).

Ustawa przewiduje także możliwość rejestracji lub czasowej rejestracji na wniosek właściciela przez starostę odpowiedniego dla miejsca zamieszkania kierowcy. Dodatkowo starosta może również czasowo zarejestrować pojazd w przypadku konieczności przejazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru.

W przypadku rejestracji używanego pojazdu nie będziemy musieli wymieniać tablic rejestracyjnych. Bez wątpienia to znaczące udogodnienie dla kierowców. Jeśli tablica zostanie zniszczona, wtórnik nie będzie wymagał nadawania nowych numerów i dowodu rejestracyjnego.

W przypadku nowego pojazdu kwestia rejestracji motocykla pozostanie w gestii dealera, a to oznacza, że ten czasochłonny obowiązek nie będzie już kłopotał klienta.
Trzeba przyznać, że nowy pakiet deregulacyjny rzeczywiście ułatwi życie kierowcom.

%d bloggers like this: