Są motocykle piękne i piękniejsze. Yamaha XJR 1300 od Rough Craft należy do tych drugich

Dziś małe przypomnienie motocykla, który wywołał niegdyś przyspieszone bicie naszych serc. Projekt powstał wysiłkiem Winstona Yeha z Rough Craft, który na życzenie Yamahy wyszykował specjalną wersję XJR 1300 w stylistyce mrocznego bobbera.

Fot. Yamaha XJR 1300 od Rough Craft

Tajwański designer znany jest z maszyn o bezkompromisowym wyglądzie. Takie projekty jak Hooligan Tactics, czy Urban Cavalry, nie tylko natychmiast zyskują wielkie grono fanów, ale są doceniane przez specjalistów i nagradzane, chociażby podczas Best of Show Custombike Germany czy Championship Class Motor Bike Expo.

Custom w stylu bobbera, który powstał na bazie Yamahy, został nazwany Guerilla Four, zaś Yeh starał się, aby zmiany w jak najmniejszym stopniu ingerowały w oryginalny projekt Yamahy, co oznacza powstrzymanie się od wycinania i spawania konstrukcji.Jedynym poważnym odstępem od tego założenia jest zbiornik paliwa, wykonany od zera we współpracy z OneHandMade Customs.

Fot. Yamaha XJR 1300 od Rough Craft

Yeh rozpoczął pracę od wymiany oryginalnych felg na mocniejsze i szersze RDS Boss, które podołają potężnym oponom Cocker Beck.Masywne lagi został wzięte z Yamahy VMax, lecz na potrzeby konstrukcji zostały skrócone i ujęte nowymi, wykonanymi na zamówienie, półkami. Customer wymienił również tylne amortyzatory na solidniejszy model od Ohlins.

Kolejne ulepszenia dotyczyły firmowego systemu hamulcowego, który wymieniono na zestaw ISR, następnie filtra powietrza zamienionego na koncepcyjną konstrukcję Winstona Yeha, oraz układu wydechowego, uformowanego na nowo i zakończono wylotem od Rough Craft. Oczywiście zmiany nie ominęły reflektora, zegarów, kanapy, drobiazgów w rodzaju korka paliwa, i innych.

Fot. Yamaha XJR 1300 od Rough Craft

Wsysająca światło czerń motocykla została podzielona na partie matowe i błyszczące. Tak przygotowano m.in. zbiornik paliwa, którego kształt podkreślają błyszczące szable smolistego koloru, ręcznie wykonane przez specjalistę z Air Runner Custom Paint. W podobnej technice wykonano boczne osłony ozdobione logotypem Yamahy.

Shun Miyazawa, manager firmy Yamaha na Europę, powiedział: „Mamy zaszczyt współpracować z jednym z najlepszych zespołów budowniczych maszyn typu custom na świecie. To, co tworzy ekipa z Rough Craft wyznacza nowe granice stylu. Guerilla Four jest wyrazem pewnego dualizmu, powrotem do sedna tworzenia i zarazem eksplozją twórczej pasji” – dodał Miyazawa.

Fot. Yamaha XJR 1300 od Rough Craft

Trzeba przyznać, że widok tego bobbera od Winsona Yeha wywołuje równie silne emocje jak dzieła starożytnych mistrzów rzeźby.

%d bloggers like this: