Od dziś żołnierze Żandarmerii Wojskowej będą udzielać policji wsparcia. Co to oznacza dla motocyklistów?

Od 28 października 2020 roku, żołnierze Żandarmerii Wojskowej mogą udzielać policji wsparcia „w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego”. Czy dla motocyklistów rozporządzenie premiera ma jakieś praktyczne znaczenie?

Fot. Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Warto wiedzieć, że Żandarmeria nie ma uprawnień do działań wobec cywilów, co reguluje art. 3 Ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 roku o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych. Jednak zupełnie co innego powiedział rzecznik prasowy ŻW ppłk Artur Karpienko, który w rozmowie z PAP stwierdził, że żołnierze ŻW będą mieli uprawnienia policjantów i mogą interweniować wobec wszystkich osób, które nieprzestrzegają zasad postępowania w czasie epidemii. Mogą również sprawdzać osoby poddane obowiązkowi kwarantanny.

Nie wnikając w zagadnienie czy ŻW może uzyskać, ot tak, uprawnienia policji w szerokim zakresie, osoby przemieszczające się pojazdami, w tym motocyklami, raczej nie zostaną objęte ewentualnymi działaniami ŻW.

Kontrola drogowa prowadzona przez żołnierz Żandarmerii Wojskowej jest możliwa jedynie w przypadku pojazdów wojskowych oraz żołnierzy pełniących czynną służbę. Przynajmniej tak wynika z Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 lutego 2004 roku. Z drugiej strony… Ppłk Karpienko może dziś lub jutro powiedzieć coś zupełnie innego.

Bez wątpienia dzieje się źle.

Źródło: autokult.pl

%d bloggers like this: