10 motocyklowych kaskaderów wszech czasów! Dokonywali niemożliwego, ale nierzadko kosztem potwornych upadków

Kiedy spoglądasz na nowy motocykl zazwyczaj pojawia się w głowie kilka pytań. Jaką ma moc? Jakie przyspieszenie? Jaki ma zasięg? Co ma w standardzie? Ale jedno, o czym prawdopodobnie wcale nie pomyślisz, to: Jak daleko mogę na nim skakać? I dlatego prawdopodobnie nie jesteś profesjonalnym zawodnikiem freestyle motocrossu.

Kiedy projektant motocykla zastanawia się nad szczegółami opracowywanego pojazdu, robi to przy założeniu, że oba koła, lub przynajmniej jedno z nich, będą cały czas w kontakcie z podłożem. Nikt nie próbuje określić, jak wysoko lub daleko te koła mogą znaleźć się od ziemi, prawda? Skąd zatem bierze się obsesja na punkcie wykonywania najbardziej karkołomnych powietrznych akrobacji?

Evel Knievel podczas skoku w Caesar Palace w Las Vegas. Knievel połamał ponad 40 kości podczas lądowania. Fot. lowbrowcustoms.com

Skoki motocyklowe wymagają ostrego treningu, podczas którego trzeba wykonać dziesiątki prób, z których niemal każda oznacza spore ryzyko urazu lub śmierci. Wszystko po to, aby podczas tej jednej decydującej chwili ludzie odwrócili się na moment od swoich spraw i spojrzeli na ciebie. Ale prawdopodobnie nie przejdziesz do historii żeby to zrobić. W przeciwieństwie do poniższych gigantów skoków, naszym zdaniem najlepszych dziesięciu motocyklowych „lotników”.

10. Ronnie Renner

Ronnie jest jednym z tzw. bike jumpers, który wyłonił się z freestylowej sceny motocrossowej w ostatnich kilku dekadach. Siłą Rennera jest bardziej wysokość skoków niż odległość. Poniżej możecie zobaczyć jego rekord świata z 2009 roku. Podczas Red Bull High Rise, zawodnik wybił się z blisko 7-metrowej rampy quaterpipe na wysokość 12,6 m, ustanawiając tym samym nowy rekord Guinnessa w wysokości skoku, który wyniósł 19,5 m. Swoją drogą pobił tym samym swój poprzedni rekord.


Ronnie Renner sets new World Record in Chicago! Źródło: YouTube, Red Bull

9. Alex Harvill

Chociaż wydaje się, że obecnie mniej uwagi poświęca się skokom na odległość niż niegdyś, wciąż są zawodnicy, którzy prześcigają się w biciu swoich rekordów. Harvill wykonał rekordowy skok z rampy na podłoże ziemne (ramp-to-dirt) na odległość 129,5 m w 2012 roku i 91 m w formule dirt-to-dirt rok później. Ostatnia próba zawodnika z zeszłego roku została odwołana z powodu urazu, ale Alex Harvill na pewno nie pokazał jeszcze wszystkiego na co go stać.


Alex Harvill World Record Jump. Źródło: YouTube, Cristle Smith

8. Gary Wells

Chociaż w latach 70. w skokach motocyklowych liczyło się tylko jedno nazwisko, które przyćmiło wszystkich innych, do którego jeszcze dojdziemy, kariera Garry’ego Wellsa doprowadziła go do starcia zarówno z Evelem Knievelem jak i Robbie Knievelem. Ale podobnie jak Knievel senior, najsłynniejszym momentem kariery zawodnika była straszliwa gleba podczas skoku przez fontannę Caesars Palace w Las Vegas. Dodajmy tylko, że Knievel rozbił się w tym miejscu w 1967 roku, a Garry Wells w 1980.


Gary Weells attempts Caesars Palace fountain jump. Źródło: YouTube, MrJonswift200stories

7. Bubba Blackwell

Podczas gdy większość zawodników specjalizujących się w skokach używa specjalnie przerobionych maszyn opartych na konstrukcjach przeznaczonych do motocrossu, Blackwell zyskał sławę dzięki skokom na oldschoolowych Harleyach i Buellach, a na każdą akcje ubiera strój z gwiazdkami i paskami, czym składa hołd Evelowi Knievelowi. Nic zatem dziwnego, że jego lista kontuzji i złamań kości jest równie długa jak u starego mistrza, ale różnica polega na tym, że Blackwell wciąż jest aktywnym zawodnikiem.


The Stunt Accident Of Bubba Blackwell. Źródło: YouTube, AckReik The Greatest

6. Trigger Gumm

Gumm był rekordzistą Guinnessa przez większą część pierwszej dekady XXI wieku, a także jednym z najbardziej znanych członków zespołu stunterów The Crusty Demons. W kategorii nieustraszonych śmiałków umieściły Gumma kosmiczne petardy, które więcej wspólnego mają z lotem niż ze skokami. Zresztą zobaczcie sami…


Trigger Gumm: World Record 277.5ft On a 500cc Motorbike. Źródło: YouTube, 666curls666

5. Seth Enslow

Enslow zyskał sławę oczywiście dzięki skokom na duże odległości i podobnie jak inne gwiazdy tego wyjątkowo niebezpiecznego sportu, znalazł się w czołówce dlatego, że przetrwał i podniósł się po straszliwych obrażeniach. Najbardziej znany jest fakt, że część czaszki Setha Enslowa została wymieniona po tym, gdy zaliczy w 1999 roku koszmarną glebę próbując pobić rekord skoku Douga Dangera. Dodajmy, że w 2010 roku Seth skoczył na odległość 56 metrów (183,7 stopy) na Harleyu-Davidsonie, ustanawiając tym samym nieoficjalny rekord w kategorii dużego V-twina.


Seth Enslow World Record Harley-Davidson. Źródło: YouTube,HarleyDavidsonAus

4. Eddie Kidd

Najbardziej znany brytyjski ekspert od dalekich skoków, był gwiazdą lat 80-tych. Do dziś słynny jest pojedynek na skoki pomiędzy Kiddem a Robie Knievelem, który zakończył się wygraną Anglika. Ale szczęśliwa gwiazda Kidda zgasła w 1996 roku podczas The Bulldog Bash na terenie byłej bazy wojskowej RAFu Long Marston Airfield niedaleko Stratford. Obrażenia jakie odniósł Kidd zmieniły jego życie na zawsze, ponieważ został sparaliżowany i doznał poważnych uszkodzeń mózgu. Dopiero po 3 miesiącach wybudził się ze śpiączki.


Eddie Kidd. Źródło: YouTube, So Cal Indy

3. Robbie Maddison

Bohater X-Games jest absolutną gwiazdą skoków ostatniej dekady, a nawet piętnastu lat. Poza niezliczonymi rekordami odległości, udało mu się również ożywić zainteresowanie szalonymi skokami i akrobacjami motocyklowymi, czego pokłosiem są pełne widzów stadiony. Na dodatek zarobił też sporo występując w różnych hollywoodzkich filmach (oczywiście jako kaskader), m.in. w „Skyfall” czyli 23. filmie z serii o Jamesie Bondzie.


Robbie Maddison’s Drop In | Skullcandy. Źródło: YouTube, Skullcandy

2. Travis Pastrana

Chociaż ma mniej rekordów w skokach od części zawodników na naszej liście, Pastrana jest legendą sportów ekstremalnych od ładnych kilku dekad. Najbardziej zdumiewająca jest wszechstronność Pastrany i szalona pomysłowość zawodnika. Przypomnijmy, że to do niego należy pierwszy w historii motocyklowy podwójny backflip. Dodajmy tylko, że jeszcze tego lata Pastrana planuje powtórzyć trzy najsłynniejsze skoki Evela Knievela w zaledwie… trzy godziny! Wyczyn ten ma odbyć się w siodle często goszczącego na naszych łamach Indiana FTR750.


X Games 2006 – Double Backflip from Travis Pastrana. Źródło: YouTube, StuntStars212

1. Evel Knievel

Czy ktoś spodziewał się na tym miejscu innego zawodnika? Jasne, jeśli chodzi o dystans, było wielu szaleńców, którzy „przeskoczyli” Knievela, ale amerykański kaskader z Montany był największym i najlepszym showmanem. Stał się ikoną motocyklowych sportów ekstremalnych w ogóle i najbardziej znanym motocyklistą, jakiego widział świat.


Evel Knievel – Wembley Jump Raw Footage. Źródło: YouTube, matttm

%d bloggers like this: