Mercedes Vision AVTR wgniata w fotel? Ma cztery koła zamiast dwóch, ale musicie go zobaczyć!

Pomysły przemysłu samochodowego najczęściej olewamy ciepłym mlekiem, ale Mercedesa Vision AVTR musimy Wam pokazać. W końcu niemało rozwiązań i pomysłów zastosowanych przez branżę czterech kółek trafia później do uniwersum motocyklowego. Chociaż może niekoniecznie tym razem…

Fot. Mercedes Vision AVTR

Konstruując Vision AVTR niemiecki producent zaczerpnął pomysły z kluczowych wątków fabularnych filmu „Avatar”. Inżynierów bawarskiego koncernu zafascynowała koncepcją połączenia człowieka, maszyny i natury, a także marzeń o społeczeństwie, w którym to trio żyje razem w doskonałej symbiozie. Tak powstał Vision AVTR.

Fot. Mercedes Vision AVTR

Skrót AVTR oznacza także ADVANCED VEHICLE TRANSFORMATION. Opływowe, nowoczesne kształty oraz nowatorski design kół od razu przyciąga wzrok. Jeszcze ciekawiej robi się po wejściu do środka. W pierwszej chwili w oczy rzucą nam się bardzo nietypowe fotele z jeszcze bardziej nietypowego materiału. Są one stworzone z wegańskiej skóry DINAMICA, która jest produkowana ze starych ubrań czy plastikowych butelek.

Fot. Mercedes Vision AVTR

Co więcej, przy jej produkcji szczególny nacisk kładzie się na jak najniższą emisję zanieczyszczeń oraz zużycie energii. Idąc nieco dalej napotkamy się na wyjątkowy rodzaj drewna zwanym karuun, które charakteryzuje szybkie tempo wzrostu i łatwa uprawa. Całość uzupełnia tkanina inspirowana morskim światem. Może ona zmieniać kolor od subtelnego jasnoniebieskiego po ciemny granatowy zależnie od oświetlenia.

Fot. Mercedes Vision AVTR

Kolejnym, niemałym zaskoczeniem jest brak jakichkolwiek przycisków oraz kierownicy. Centrum dowodzenia tym pojazdem ma być coś w rodzaju wielofunkcyjnego joysticka łączącego kierowcę z samochodem. Po położeniu na nim dłoni samochód budzi się do życia i rozpoznaje kierowcę na podstawie jego oddechu. Z kolei tradycyjne menu zostało zastąpione przez wyświetlacz z przeróżnymi funkcjami pojawiający się na dłoni kierowcy.

Fot. Mercedes Vision AVTR

W modelu VISION AVTR zastosowano aż cztery silniki elektryczne, po jednym na każde koło. Wszystkie silniki mają generować łączną moc 350kW czyli prawie 476KM, a maksymalny zasięg na jednym ładowaniu ma wynieść około 700 kilometrów. Dużą innowacją w świecie motoryzacji ma być też możliwość poruszania się po przekątnej nawet o około 30 stopni. Ten ruch ma naśladować sposób poruszania się kraba, co tylko przywodzi na myśl, że jest to żywy organizm, a nie tylko maszyna.


Źródło: YouTube / VISION AVTR: The Road Test

Rewolucyjny jest też sposób w jaki została wyprodukowana bateria. Nie ma oczywiście mowy o tradycyjnych bateriach litowo-jonowych stosowanych w dzisiejszej motoryzacji. Tu zastosowane zostały baterie stworzone z grafenu z możliwością całkowitego ich recyklingowania. Kolejną wielką zaletą tej baterii ma być możliwość naładowania jej do pełna w niespełna 15 minut.

Niewątpliwie VISION AVTR to melodia dalekiej przyszłości, ale ktoś przecież musi wyznaczać nowe szlaki w motoryzacji. Kto wie, może samochód przyszłości jest bliżej niż myślimy?

%d bloggers like this: