Nowe znaki drogowe. Też nie mogliście się doczekać?

Urzędnicy w pocie czoła pracują, aby uzupełnić i doprecyzować obowiązujące regulacje z zakresu znaków i sygnałów drogowych. Projekt Ministerstwa Infrastruktury wprowadza również nowe znaki pionowe wraz z ich wzorami graficznymi. Według urzędników, zmiany przyczynią się do wzrostu bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

Fot. d-art.ppstatic.pl

Zmiany przewidują możliwość umieszczania takich znaków, jak “automatyczna kontrola prędkości” i “automatyczna kontrola średniej prędkości”. Dodatkowo projekty rozporządzeń wprowadzają nowe znaki, tj. śródmiejska strefa płatnego parkowania, zbiorcza tablica informacyjna, tablice wskaźnikowe na drodze ekspresowej umieszczane przed pasem wyłączania.

Fot. D-44a „śródmiejska strefa płatnego parkowania”/ Ministerstwo Infrastruktury

Znak śródmiejska strefa płatnego parkowania – znak informuje o wjeździe do strefy, w której za postój pojazdu pobierana jest opłata.

Fot. D-34b „zbiorcza tablica informacyjna”/ Ministerstwo Infrastruktury

Zbiorcza tablica informacyjna – informuje o obiektach dla podróżnych znajdujących się przy drodze. Zmiana umożliwi umieszczenie informacji o odległości do kolejnej stacji paliw, co ma na pewno ma niebagatelne znaczenie dla kierujących pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych.

Fot. Tablice wskaźnikowe na drodze ekspresowej / Ministerstwo Infrastruktury

Projektowane rozporządzenie wprowadza też odpowiednie znaki informujące kierowców o odległości do zjazdu z drogi ekspresowej. Będą one umieszczane: w odległości 300 m, 200 m i 100 m przed pasem wyłączania.

Obecnie projekty rozporządzeń muszą jeszcze uzyskać akceptację w ramach konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych.

%d bloggers like this: