10 dziwnych, śmiesznych lub zagadkowych znaków drogowych. Na pewno ich nie znasz!

W 1920 roku mieliśmy tylko sześć znaków drogowych. Dziś w Polsce obowiązuje ich ponad… czterysta.

Wciąż pojawiają się nowe pomysły i propozycje oznaczeń (wkrótce zacznie obowiązywać pięć nowych znaków), dlatego chcemy podsunąć urzędnikom kilka najlepszych naszym zdaniem znaków drogowych ze Stanów Zjednoczonych. Jest i tęcza, ET, znajdzie się nawet czarownica na miotle.

Strzeż się niewidzialnych krów

Na początku to ostrzeżenie może wydawać się idiotyczne, ale w treści znaku umieszczono stosowne wyjaśnienie. Krowy przekraczające drogę w pobliżu wulkanu Mauna Kea na Hawajach mają ciemne umaszczenie i po zmroku lub mgle są praktycznie niewidoczne. Nie trzeba chyba wyjaśniać, co się może zdarzyć, jeśli zderzysz się na pełnej petardzie z żywą przeszkodą o masie kilkuset kilogramów?

Fot. defensivedriving.org

Nakaz jazdy po wodzie dla samochodów?

Znak wydaje się wskazywać, że dla samochodów przewidziano rolę łodzi podwodnych, ale w rzeczywistości znak został po prostu zawieszony w niefortunnym miejscu. Chodzi oczywiście o wyznaczenie i wskazanie osobnych pasów ruchu dla rowerów i pojazdów samochodowych.

Fot. boredpanda.com

ET pokazuje święcący palec

Ten znak na pewno podoba się dzieciom. ET pokazuje, że należy zapinać pasy bezpieczeństwa, chyba że chcesz wzlecieć do gwiazd.

Fot. defensivedriving.org

Rodzina przebiega przez drogę?

Poniższy znak może być dla Was zagadką. Zresztą dla wielu obywateli USA również jest niejasny. Na pewno jest to jakieś ostrzeżenie, ale o co w nim chodzi? Już tłumaczę. Oznaczenie jest doskonale znane mieszkańcom nadgranicznych miejscowości w USA, konkretnie na granicy z Meksykiem. Biegnące postacie ostrzegają, że autostradę mogą przekraczać imigranci, dlatego należy wzmóc uwagę i jechać bardzo ostrożnie.

Fot. defensivedriving.org

Twoje miejsce przeznaczenia

Bardzo ciekawy znak, który informuje kierowców na podwójnym gazie, jak to finalnie może się skończyć. Opcję są trzy. Trafią do więzienia, do szpitala lub do kostnicy. Też uważacie, że powinniśmy zaadoptować ten znak i stawiać go w Polsce?

Fot. defensivedriving.org

Jak nie walnąć w przęsło mostu?

W Polsce zakaz ruchu pojazdów, których wysokość jest większa od prześwitu pod mostem symbolizuje znak B-16. W zasadzie oznacza on „zakaz wjazdu pojazdów o wysokości ponad …m” i umieszczany jest przed takimi obiektami jak tunele, wiadukty, linie napowietrzne. W USA niektórym kierowcom ciężarówek tradycyjne znaki mogą nie wystarczyć, ale jeśli uderzą w metalowe, wiszące swobodnie rury, powinni się zorientować, że coś jest nie tak. Na wypadek gdyby to było za mało, mogą przeczytać na znaku, że jeśli walnęli szoferką w ruchome elementy, przywalą również w most.

Fot. defensivedriving.org

Miejsce parkingowe dla… czarownic

Możemy uznać, że to żart, ale poniższy znak poziomy rzeczywiście obowiązuje w Salem, czyli niewielkim miasteczku w USA, w którym wydarzyła się pewna ponura historia. W 1692 roku w Prowincji Zatoki Massachusetts wskutek oskarżeń o czary stracono czternaście kobiet, pięciu mężczyzn i dwa psy. Najmłodsza czarownica miała pięć lat, najstarsza zaś niemal osiemdziesiąt. Córka oskarżyła matkę, ta oskarżyła swoją matkę, ta natomiast sąsiadkę i pastora. Żona wskazała męża, mężowie wskazywali żony, bratankowie ciotki, zięciowie macochy, a rodzeństwa siebie nawzajem. Istne szaleństwo. Ale to było dawno. Teraz w Salem czarownice są mile widziane. Mają nawet własne miejsca parkingowe.

Fot. defensivedriving.org

Strzeż się zwierząt i… dzieci?

Znaczenie tego znaku pozostaje zagadką. Czy dzieci powinny uważać na dzikie zwierzęta? Czy raczej powinniśmy uważać na dzikie dzieci i zwierzęta? Dla bezpieczeństwa chyba najlepiej założyć jeden i drugi wariant.

Fot. boredpanda.com

Jest i tęcza

Też widzicie dzieciaka popisującego się jazdą po tęczy? W rzeczywistości ten znak ostrzega motocyklistów przed zbliżającym się zjazdem. Trzeba przyznać, że autor miał fantazję.

Fot. boredpanda.com

Na koniec zagadka

Zupełnie nie mam pojęcia, o co chodzi w tym znaku. Nie znalazłem również odpowiedzi w Internecie. Ten facet raczej nie fruwa na latającym dywanie. Na pewno jest to znak zakazu, ale czego zakazuje? Czekam na Wasze pomysły i interpretacje.

Fot. boredpanda.com
%d bloggers like this: