BP zmierza w kierunku zeroemisyjności

Zerowa emisja dwutlenku węgla to idée fixe brytyjskiego koncernu paliwowego. Czy to nie sprzeczność, że koncern obracający produktem, który znacząco powiększa emisję dwutlenku węgla, pragnie walczyć z tym problemem wpływającym na zmianę klimatu całej Ziemi?

BP doskonale zdaje sobie sprawę z tego problemu, a strategia działania firmy ma na celu zrównoważenie emisji poprzez działania na rzecz środowiska. BP chce zwiększyć finansowanie zero i niskoemisyjnych inwestycji. Dotychczas wydawano na to około pół miliarda dolarów rocznie. Do 2025 roku koncern będzie przydzielał 3-4 mld, a docelowo 5 mld.

Fot. BP

Podwyższone cele pojawiły się w kilku najważniejszych dla koncernu sektorach. Spółka Lightsource BP do 2023 roku ma być w posiadaniu 10 GW projektów fotowoltaicznych, zaś do 2030 moc tego portfela ma wzrosnąć aż pięciokrotnie. W 2019 roku Lightsource BP posiadała tylko 2,5 GW.

Na światowym rynku wodorowym, celem BP jest zdobycie 10 procent udziałów. Brytyjczyków interesuje także rynek wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla (CCUS).

Kolejne wzrosty mają nastąpić przy produkcji baryłek biopaliwa – z 22 tys. baryłek dziennie w 2019 r. do 100 tys. do 2030. W ramach rynku usług elektromobilnych, BP chce postawić do 70 tysięcy punktów ładowania oraz osiągnąć poziom 20 milionów interakcji z klientem dziennie.

Równocześnie przy zwiększaniu portfela OZE i paliw alternatywnych, BP deklaruje zmniejszenie produkcji ropy i gazu – z 2,6 mln baryłek ekwiwalentu ropy dziennie do 1,5 mln w perspektywie nadchodzącej dekady.

%d bloggers like this: