Nissan wprowadza możliwość opłaty… prądem! Na razie za parkowanie

Samochody i motocykle, którym w obiegu krąży zamiast wysokooktanowej benzyny prąd elektryczny, na stałe wpisały się już w motoryzacyjny krajobraz. Ale Japończykom to nie wystarcza…

Jednym z najnowszych pomysłów inżynierów Nissana jest możliwość płacenia za postój pojazdu na miejscu parkingowym energią samochodu lub motocykla. Prąd jest pobierany z akumulatora i zasila sieć energetyczną. Rozwiązanie to jest obecnie prezentowane przy pawilonie Nissana w Jokohamie.

Fot. Pawilon Nissana w Jokohamie / Nissan

Akcja Nissana ma oczywiście dodatkowe wymiar. Chodzi o jubileusz dziesięciolecia wprowadzenia na rynek modelu Nissan Leaf. Pawilon ekspozycyjny Nissana ma powierzchnię 10 000 m2. Zasila go zamontowana na dachu instalacja fotowoltaiczna oraz hydroenergia. W jego wnętrzu przedstawiono innowacyjne rozwiązania technologiczne w zakresie elektromobilności.

Rozwiązania prezentowane przez japońską markę są częścią większej akcji, a właściwie strategii o nazwie Nissan Next. W ramach projektu do końca 2023 roku firma chce osiągnąć sprzedaż elektrycznych pojazdów na poziomie miliona egzemplarzy.

Nie wiem, czy płacenie prądem się upowszechni, chociaż pomysł, żeby dodatkowo eksploatować i tak stosunkowo mało wydaje akumulatory wydaje się mocno kontrowersyjny. Z drugiej strony parametry baterii i akumulatorów cały czas się podnoszą, technologia ewoluuje. Być może opcja wymiany prądu na konkretne usługi lub produkty będzie miała w przyszłości większe uzasadnienie.

%d bloggers like this: