Nie będziemy wozić ze sobą „prawka”, ale to nie wszystko. Nowelizacja obejmuje też inne zmiany

Sejm przyjął w ostatni piątek (24.07.2020 r.) nowelizację Prawa o ruchu drogowym, która zniesie obowiązek posiadania prawa jazdy podczas kontroli drogowej. Dopuszczono również uproszczenie procedur rejestracyjnych.

Fot. Inforiders

Przyjęta nowela Prawa o ruchu drogowym przewiduje, że kierujący będą zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania dokumentu podczas kontroli drogowej w Polsce. Obecnie za brak dokumentu grozi mandat w wysokości 50 złotych. Po zmianach dane i uprawnienia kierowcy będą sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców.

Kierowcy nie będą też musieli wymieniać dowodu rejestracyjnego, gdy wypełnione zostaną wszystkie rubryki przeznaczone do wpisania terminu następnego badania technicznego. Z kolei uproszczeniem w procedurze rejestracji pojazdów będzie zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika.

“Dzięki temu właściciele pojazdów oszczędzą, np. podczas rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy w sumie 94,5 zł (karta pojazdu – 75 zł i nalepka kontrolna – 18,5 zł i łącznie 1 zł opłaty ewidencyjnej)” – podało Ministerstwo Infrastruktury.

Nowelizacja wprowadza możliwości rejestracji pojazdu lub czasowej rejestracji na wniosek właściciela, również przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania. W projekcie zaproponowano ponadto wprowadzenie możliwości zachowania, na wniosek właściciela pojazdu, dotychczasowego numeru rejestracyjnego.

%d bloggers like this: