Do tej pory każdy łańcuch można było przeciąć. Ale to już przeszłość, bo powstał Proteus

Wszystkie aktualne stosowane zabezpieczenia antykradzieżowe z grupy łańcuchów, U-locków i blokad na koła, niezależnie od klasy produktu, mogą zostać przecięte elektronarzędziami. Oczywiście czas potrzebny złodziejom na pokonanie blokady jest różny, ale finalnie nie oprze im się żaden system. To ma się już niedługo zmienić dzięki Stefanowi Szyniszewskiemu i jego wynalazkowi.

Szyniszewski jest pracownikiem uniwersytetu w angielskim Durham. Polski inżynier i jego zespół we współpracy z niemieckim instytutem Fraunhofer opracował materiał, który jest niemożliwy do przecięcia elektronarzędziami, np. szlifierką kątową. Co ciekawe, bazowym metalem jest stosunkowo miękkie aluminium, które można pokonać nawet brzeszczotem za kilka złotych.

Fot. Proteus

Proteus różni się od zwykłego aluminium zatopionymi w materiale kulkami ceramicznymi. Ostrze szlifierki początkowo bez problemu pokonuje aluminium, ale później trafia na malutkie kulki wprawiając je w drgania, co finalnie prowadzi do stępienia nawet najtrwalszych tarcz. Proteus pozostanie bezpieczny również w starciu z systemami cięcia opartymi na wodzie pod wielkim ciśnieniem.

Kolejną niezwykłą cechą Proteusa jest jego niska waga, która wynosi zaledwie 25% masy stali. Ma to oczywiście niebagatelne znaczenie również dla motocyklistów, którzy będą mogli pozbyć się ciężkich, masywnych łańcuchów.


Źródło: YouTube / DurhamUniversity

Polski inżynier inspirację odnalazł w świecie zwierząt, konkretnie muszli Słuchotków, czyli morskich ślimaków z rodziny Haliotis, słynących z bardzo twardego pancerza. Struktura Proteusa nawiązuje do skorupy tych roślinożernych ślimaków (żywią się algami). Szyniszewski przyjrzał się również elastycznej, ale odpornej na uszkodzenia skórce grapefruita.

Nowy materiał zostanie wkrótce skomercjalizowany, natomiast najbardziej ciekawi jesteśmy starcia Proteusa ze złodziejami, bo do tej pory przełamywali każdy rodzaj zabezpieczenia. Czy z Proteusem będzie inaczej?

%d bloggers like this: