Benda BD700 zbliża się do produkcji. Zobacz chińskiego cruisera

Benda BD700, czyli chiński cruiser, zbliża się do wersji produkcyjnej, o czym świadczą szczegółowe zdjęcia patentowe ujawniające kompletny motocykl. Produkcja może ruszyć nawet już w 2021 roku.

BD700 to coś w rodzaju rewolucji w chińskim przemyśle motocyklowym, ponieważ motocykl wykorzystuje rzędowy czterocylindrowy silnik, czyli nietypowe rozwiązanie w obecnym krajobrazie motocyklowym Chin.

Fot. Benda BD700

Silnikowe jednoślady budowane w Chinach dysponują głównie jednym lub dwoma cylindrami w szeregowej konstrukcji. Jedynym obecnie montowanym czterocylindrowym silnikiem pochodzącym z Chin jest QJ, czyli silnik 600 cm3 montowany w nakedzie Benelli.

Benda widzi jednak czterocylindrową konfigurację dla motocykla typu cruiser. Sama jednostka jest wizualnie podobna do silnika Hondy CB650R. Jedną z głównych zmian w stosunku do pierwszej wersji BD700 zaprezentowanej w kwietniu jest umiejscowienie chłodnicy, która na oryginalnym zdjęciu nie była widoczna.

Benda BD700

Jednocześnie daje nam to co ładny widok na układ wydechowy „cztery w jednym”. Najnowsze opatentowane zdjęcia ujawniają kompletny motocykl z dużą chłodnicą umieszczoną w konwencjonalnym miejscu za przednim kołem. Szeroka kierownica został przesunięta do tyłu umożliwiając przyjęcie kierowcy bardziej wyprostowaną, wygodniejszą pozycję.

Masywny wahacz, na którym opiera się tylne zawieszenie, na pewno wspierany jest przez niewidoczny na zdjęciu pojedynczy amortyzator umiejscowiony pod siedziskiem. Wizualnie BD700 nie wygląda nawet najgorzej, chociaż jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.

Benda BD700

Pozostałe inspiracje Chińczyków są dość łatwe do zidentyfikowania. Oczywisty wpływ na wygląd BD700 mają modele Ducati Diavel i XDiavel. Jednym z elementów Ducati, którego Benda nie „zapożyczyła”, jest kratownicowa rama. Chińczycy zdecydowali się na odlewany element podtrzymujący silnik, głowicę kierownicy i siedzisko.

Czy BD700 ma szansę trafić również do Europy? To nie jest wykluczone, ale z tymi spekulacjami musimy poczekać przynajmniej do czasu, aż zobaczymy wersję produkcyjną motocykla.

Benda BD700
%d bloggers like this: