Okazuje się, że karni Niemcy jednak potrafią się zbuntować. Tamtejsi motocykliści wyruszyli na ulice protestować przeciwko pomysłom władzy

Niedawno pisaliśmy o pomyśle niemieckich rządzących, którzy chcą zabronić motocyklistom jazdy w weekendy – a dokładnie to w niedzielę i święta. Absurdalny zakaz to nie wszystko. Politycy wymyślili również nową, niezwykle restrykcyjną normę hałasu, której nie są w stanie sprostać nawet aktualnie produkowane motocykle.

Fot. YouTube / Schweinfurter Nachrichten

Rada Federalna tłumaczy, że wielbiciele jednośladów mogliby nadal jeździć, ale wyłącznie na cichych motocyklach elektrycznych. Projekt poparł już minister transportu Badenii-Wirtembergii, Winfried Hermann z partii Zieloni, chociaż to oczywiście nie oznacza automatycznie, że nowelizacja dojdzie do skutku. Wniosek trafił teraz do rządu, który może zdecydować o jego wdrożeniu. Nie ma jednak ustalonych terminów na podjęcie decyzji.

Przypomnijmy jeszcze, że politycy w Niemczech od dłuższego czasu skupiają się na środowisku motocyklistów, szczególnie rzeczywistym lub wyimaginowanym problemie hałasu generowanego przez jednoślady. Rząd przygotowuje projekt ustawy nakazujący wszystkim motocyklom spełnienie normy akustycznej – nie będzie można sprzedawać maszyn przekraczających 80 dB.

Miarka się przebrała i niemieccy motocykliści wyruszyli w ostatni weekend na ulice miast. Protest był ogólnokrajowy. Praktycznie w każdym większym mieście pojawiły się sunące wolno kawalkady motocyklistów. Policja szacuje, że tylko w Monachium było ich ponad 8 tysięcy, natomiast w Stuttgarcie nawet powyżej 10 tysięcy.


Źródło: YouTube / Schweinfurter Nachrichten

Tysiące motocyklistów protestujących na drogach nie mogło zostać zignorowanych przez władze. Na razie wypowiedział się niemiecki minister infrastruktury Andreas Scheuer, który stwierdził, że propozycje zmian są złe i zawierają za daleko idące restrykcje. Wypowiedź Scheuera nie rozładowała może napięcia, ale przynajmniej pokazała, że wciąż jest pole do rozmów. Co będzie dalej? Zobaczymy.

%d bloggers like this: