Moto Guzzi V85 Black Eagle to odważna koncepcja Oberdana Bezzi’ego

Oberdan Bezzi, którego projekty motocykli zawsze przykuwają naszą uwagę, przedstawił ciekawą koncepcję wkraczającą w świat włoskiego dziedzictwa motocyklizmu wykutego w fabryce Mandello del Lario we Włoszech.

Rozmawiamy oczywiście o Moto Guzzi, a wizjonerski motocykl, to pomysł oparty na platformie Moto Guzzi V85, która jest chętnie używana w różnych konfiguracjach, a nie tylko w obecnym V85 TT – czyli maszynie adventure-touring włoskiej marki.

Fot. Oberdan Bezzi

Koncepcja, którą Bezii nazwał Black Eagle (ang. Czarny Orzeł), pokazuje sportowe wykorzystanie chłodzonego powietrzem, poprzecznie ustawionego V-Twina o pojemności 853 cm3, przy czym w motocyklu zastosowano owiewki z odsłoniętym silnikiem, pojedyncze siedzenie, a elementy nadwozia są wykonane włókna węglowego.

80 koni mechanicznych z elektrowni Moto Guzzi, to całkiem rozsądny wynik jak na motocykl tej klasy, a jeśli przyjrzyjmy się szlachetnym kształtom zaproponowanym przez Bezzi, widzimy również potencjał tej wersji.

Być może wątpliwości może budzić jedynie lokalizacja tylnego, pojedynczego amortyzatora, który zazwyczaj umieszczony jest centralnie nad tylnym kołem, schowany pod ramę pomocniczą. Brakuje nam również rzutu motocykla z drugiej strony.

Czy ten projekt ma szansę na realizację? Oczywiście chcielibyśmy zobaczyć następcę średniej wagi Moto Guzzi MGS-01, ale wydaje się, że w tej chwili motocykl o sportowych aspiracjach nie jest priorytetem dla Moto Guzzi. Z drugiej strony perspektywa włoskiej marki może się zmienić. Żyjemy w czasach, gdzie reagowanie na potrzeby rynku musi być bardzo szybkie, żeby nie zostać w tyle. Moto Guzzi na pewno zadaje sobie z tego sprawę.

%d bloggers like this: