Voxan Wattman to elektryczny jednoślad, który ma pobić dotychczasowy rekord prędkości

Voxan Wattman jest elektrycznym jednośladem, który ma zostać pogromcą dotychczasowego rekordu prędkości dla pojazdów tej klasy, czyli motocykla poniżej 300 kilogramów masy. Kierowca, który podejmie się tego zadania, został wybrany bardzo starannie.

Fot. Voxan Wattman   

To Maxx Biaggi, który na koncie ma już cztery tytuły mistrza świata GP oraz dwa w kategorii WSBK. Bolid, którym Biaggi spróbuje pobić rekord, został opracowany przez francuską firmę Voxan.

Fot. Voxan Wattman

Nietypowa obudowa, która ma zminimalizować opory powietrza, to nie jedyne oryginalne rozwiązanie. Do chłodzenia silnika o mocy 431 KM i 970 Nm momentu obrotowego, wykorzystano suchy lód, który schładza wodę z układu. Odpowiednią dawkę prądu zapewnia litowo-jonowy potwór o masie 140 kilogramów i pojemności 15 kWh.

Fot. Voxan Wattman

Uwagę zwraca również przednie zawieszenie oparte na jednostronnym wahaczu. Na przednim kole zabrakło już miejsca na hamulec, dlatego Biaggi będzie musiał poradzić sobie za pomocą hamulca na tylnym kole. To z kolei oznacza długą drogę hamowania.

Fot. Voxan Wattman

Próba bicia rekord odbędzie się jeszcze w tym roku na niecce wyschniętego jeziora Uyuni w Boliwii. Przypomnijmy, że dotychczasowy rekord prędkości z 2013 roku wynosi 327,608 km/h. Ustanowił go Jim Hoogerhyde na Lightning SB220.

%d bloggers like this: