Jeśli do lasu, to nie na motocyklu. W okresie wakacyjnym wzmożone kontrole

Jeśli wybieracie się na motocyklu w okolice lasów, pamiętajcie że w myśl Ustawy o lasach, w kompleksach leśnych ruch pojazdem silnikowym – samochodem, motocyklem czy quadem, a także zaprzęgiem konnym, może odbywać się tylko po drogach publicznych, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach.

Fot. karpacki.strazgraniczna.pl

Jazda poza tymi drogami – nawet gdy nie są zagrodzone szlabanami – jest zabroniona. Złamanie zakazu wjazdu do lasu, płoszenie zwierzyny, czy niszczenie ściółki leśnej są wykroczeniami, za które sprawca może zostać ukarany wysokimi mandatami karnymi.

Powyższy zakaz jest często egzekwowany, a kary wysokie. Ostatnia dochodzi również często do łączonych akcji służb należących do odmiennych formacji, na przykład wspólne patole funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej ze Strażą Leśną oraz Służbą Parków Narodowych.

Fot. karpacki.strazgraniczna.pl

Aktualnie mundurowych można spotkać częściej, ponieważ w okresie wakacyjnym patrolują chronione obszary leśne, aby skutecznie odstraszyć od nielegalnych wycieczek miłośników off-roadu.

Mężczyzna ze zdjęć natknął się na funkcjonariuszy w lasach Kasiny Wielkiej. Straż Leśna za nielegalny wjazd do lasu ukarała zmotoryzowanego mężczyznę mandatem karnym w wysokości 300 zł.

Źródło:  Straż Graniczna 

%d bloggers like this: