Bosch wprowadza automatyczne wezwania alarmowe dla motocyklistów!

Większość sprzedawanych dziś nowych samochodów ma możliwość dołączenia przez klienta abonamentu na usługi służb ratowniczych. Najbardziej znanym przykładem jest połączony serwis OnStar firmy General Motors, który ma możliwość automatycznego wezwania służb ratowniczych, gdy wykryje, że pojazd uległ wypadkowi. Teraz Bosch chce wprowadzić tę samą technologię do motocykli.

Fot. Bosch

Bosch opisuje swoją nową usługę Help Connect jako „cyfrowego anioła stróża” i posunął się w tym pomyśle tak daleko, że nawet dołączył w swojej reklamie wyimaginowanych jeźdźców-duchy podążające za motocyklem. Ale technologia jest zupełnie realna i możliwa dzięki połączeniu motocykla z aplikacją Boscha na smartfony (przez Bluetooth).

Połączenie jest automatycznie inicjowane, gdy algorytm zderzenia zaprogramowany w czujniku inercyjnym motocykla wykryje, że jeździec ma problemy, niezależnie od tego, czy chodzi o upadek, uderzenie przez kogoś albo uderzenie w coś.

Fot. Bosch

Czujnik mierzy przyspieszenie i prędkość kątową około 100 razy na sekundę i jest wystarczająco inteligentny, aby wiedzieć, że nie ma potrzeby dzwonić pod numer alarmowy, gdy motocykl po prostu przewróci się na parkingu.

Help Connect wysyła informację o miejscu wypadku do centrum serwisowego Boscha, a następnie do lokalnych służb ratunkowych. System GPS telefonu pozwala na zlokalizowanie kierowcy, nawet jeśli nikt nie odbiera. Aplikację można również zaprogramować do nawiązywania bezpośrednich kontaktów, np. kogoś z rodziny.

Fot. Bosch

Według Amerykańskiego Krajowego Urzędu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) prawdopodobieństwo zgonu motocyklistów w wypadku jest około 28 razy wyższe niż w przypadku pasażerów samochodów osobowych. To sprawia, że czas reakcji służb medycznych po zdarzeniu jest jeszcze ważniejszy, a Bosch twierdzi, że automatyczne systemy awaryjne, takie jak Help Connect, mogą skrócić czas reakcji nawet o połowę.

Nowa technologia trafi na razie tylko na rynek niemiecki, ale w późniejszym czasie zostanie rozszerzona na inne kraje i rynki.

%d bloggers like this: