Czego potrzebujesz do motocyklowego kampingu?

Można by pomyśleć, że rozmiar twojego motocykla w dużej mierze zadecyduje o tym, jak dobrze możesz być przygotowany na noc lub dwie w lesie, i w pewnym sensie to prawda. Jednak staranne planowanie i przemyślane pakowanie oznacza, że nawet na jednośladzie, któremu daleko do maszyn z rodziny adventure, skutecznie przebiwakujesz kilka nocy pod gwiazdami.

Wybierz dobry namiot

Sprzęt do pieszych wędrówek jest praktycznym wyborem do kempingu motocyklowego ze względu na kompaktowy charakter, ale o ile wyposażenie dla piechurów zostało zaprojektowane tak, aby można było nosić je przy sobie, to nie zawsze będzie to optymalny wybór dla motocyklisty. Zwłaszcza jeśli chodzi o namiot.

Fot. themanual.com

Lekki jednoosobowy namiot ma sens, jeśli musisz nosić go na plecach, a do przejścia jest każdego dnia wiele kilometrów. Ale na motocyklu, kiedy namiot musi nie tylko zapewnić Ci ochronę przed deszcze i wilgocią w nocy, ale także osłonić Twój sprzęt i rzeczy, lepiej zdecydować się na kompaktowy namiot dwu- lub trzyosobowy. Jego waga jest mniejszym problemem, gdy jest przymocowany do motocykla, a równocześnie oznacza to, że będziesz miał lepszy sen wiedząc, że rano nie będziesz musiał wytrząsać rosy z kasku.

Upewnij się, że przedsionek namiotu jest na tyle duży, aby buty nie dotykały materiału namiotu – jeśli w nocy spadnie deszcze, a materiał będzie w kontakcie z butami, na pewno obudzisz się z jednym lub dwoma centymetrami wody na dwie namiotu.

Nigdy nie będziesz również żałował, że zdecydowałeś się na namiot wystarczająco wysoki, aby w nim swobodnie usiąść. Musisz się ubrać, złożyć i spakować śpiwór, pozbierać inne rzeczy. Jeśli musisz robić to leżąc, albo skulony obijając się o ścianki, zapewniasz sobie nienajlepszy początek dnia i niepotrzebną stratę nerwów. A pamiętaj, że podobna procedura czeka Cię przecież wieczorem.

Fot. themanual.com

Kompletując wyposażenie nie zapomnij również o niewielkiej niebieskiej plandece, którą w Internecie możesz kupić za dosłownie kilka złotych. Będzie to dodatkowa warstwa pomiędzy namiotem a ziemią, która sprawi, że dno będzie suche i czyste. O wiele łatwiej wytrzepać lub spłukać plandekę niż namiot.

A co namiotami, które maja tyle miejsca, że w przedsionku zmieści się również motocykl. Jeśli naprawdę go potrzebujesz… Czemu nie? Ale pamiętaj, że taki namiot będzie znacząco większy i cięższy. Rozłożenie i złożenie namiotu zajmie też więcej czasu.

Wyposażenie dodatkowe

Oprócz namiotu jest kilka rzeczy, które powinieneś dodać do swojej listy niezbędnych rzeczy. Zainwestuj w dobrej jakości śpiwór. Nawet jeśli wydaje ci się, że będziesz biwakować tylko w przyjaznych warunkach pogodowych i ciepłe noce, wybierz śpiwór przeznaczony do spania w temperaturze otoczenia 0 stopni Celsjusza. Zawsze możesz położyć się na nim w ciepłą noc, natomiast kiedy zdarzy się naprawdę zimna i wilgotna noc, będziesz sobie dziękował, że kupiłeś lepszy śpiwór.

Fot. themanual.com

Ta sama zasada dotyczy karimaty i poduszki. Może się wydawać, że dobry pomysłem jest rzucić na ziemię matę do jogi a zamiast poduszki użyć swetra, ale w dzisiejszych czasach dostępnych jest wiele niedrogich, kompaktowych zestawów, których wybór sprawi, że następnego dnia będziesz się czuł jak człowiek, a nie paralityk. Pamiętaj tylko, żeby przechowywać poduszkę i śpiwór w wodoodpornym, suchym worku: bez względu na to, czy natrafisz na ścianę deszczu, czy może będziesz przeprawiał się przez rzeki błota, suchy śpiwór jest warunkiem koniecznym, żeby zdrowo przetrzymasz noc.

Pakowanie

Jest kilka zasad dotyczących ładowania sprzętu kempingowego na motocykl. Najważniejszym jest równowaga. Zawsze staraj się umieszczać najcięższe rzeczy tak nisko, jak to jest możliwe.

Kempingi mają tendencję do znajdowania się na końcu wyboistej i złej jakości drogi, weź to pod uwagę i pamiętaj, że na pewno będziesz musiał balansować motocyklem z całym majdanem – nic nie może za bardzo wystawać, kolebać się lub wisieć.

Fot. themanual.com

Dostępnym systemów bagażowych jest wiele i każdy ma swój własnych sposób, jak rozwiązać ten problem, natomiast uniwersalna porada jest taka, że warto mieć kilka wodoodpornych worków i sprawdzony system montażu na motocyklu. Najgorsze, co możesz zrobić, to wybrać się w podróż z niesprawdzonym stelażem i torbami. Wcale nie trzeba kupować drogich sprzętów w sklepie motocyklowym. Na różne szpargały i podróżniczy szpej wystarczą torby, które znajdziesz w sklepach oferujących wyposażenie kempingowe. Ceny często są niewygórowane, a jakość bardzo dobra.

Duża i niezbyt twarda torba tuż za tobą, to doskonały sposób na wsparcie dolnej części pleców. Oczywiście niektóre sissy bary mają wbudowaną poduszkę, ale w gruncie rzeczy, szkoda na nią miejsca. Zawsze to odrobina przestrzeni na twoje graty. Jedyną rzeczą lepszą niż wypakowana torba za plecami jest regulowane oparcie kierowcy.

Warto mieć pod ręką mały worek, w którym trzymasz najważniejsze rzeczy, natomiast w każdej chwili i bez problemu, możesz go zdjąć, żeby zabrać ze sobą. Może to być plecak, torba, worek lub nawet szaszetka, czyli obszerna kieszeń mocowana na pasie. Ale dwa razy zastanów się, zanim coś umieścisz w tym osobistym bagażu. Aparaty fotograficzne, lornetki i laptop niekoniecznie powinny znaleźć się wśród żelaznego asortymentu.

Podsumowanie

A gdzie lista przedmiotów, które należy ze sobą zabrać? Oczywiście śpiwór, karimata i poduszka to nie wszystko. Obowiązkowe wyposażenie sprawdzić w naszym poradniku, natomiast nieco więcej przydatnych informacji, na przykład o podróżnym zestawie narzędziowym lub apteczce, możesz uzyskać pod tym adresem.

Fot. themanual.com

W podróży na dwóch kołach chodzi zasadniczo o dwie rzeczy: dobrą zabawę i szczęśliwy powrót do domu. Sprzęt, który zabierzesz ze sobą, to nie tylko zestaw przedmiotów, które ułatwiają życie. Ta odrobina wygody decyduje również o Twoim samopoczuciu i zmęczeniu. Jeśli zaoszczędzisz na sprzęcie biwakowym zapłacisz niewyspaniem, obolałymi plecami, rozdrażnieniem. Jednocześnie to czynniki, które wypływają na bezpieczeństwo Twojej jazdy. To dlatego nie warto bagatelizować tych kwestii. Wystarczy, że będziesz o tym pamiętał. Szerokości!

%d bloggers like this: