Niemcy z całkowitym zakazem jazdy na motocyklach w niedziele i święta?!

Niemcy zastanawiają się nad wprowadzeniem całkowitego zakazu poruszania się na motocyklach w niedziele i święta. Ma to zapewnić spokój obywatelom w dni wolne od pracy. Czy wprowadzenie przepisu, który de facto byłby karą dla całej niemieckiej społeczności motocyklistów, jest uczciwym podejściem do obywateli?

fot. BMW

Rada Federalna tłumaczy, że wielbiciele jednośladów mogliby nadal jeździć, ale wyłącznie na cichych motocyklach elektrycznych. Projekt poparł już minister transportu Badenii-Wirtembergii, Winfried Hermann z partii Zieloni, chociaż to oczywiście nie oznacza automatycznie, że przepis rzeczywiście wejdzie w życie. Wniosek trafi teraz do rządu, który może zdecydować o jego wdrożeniu. Nie ma jednak ustalonych terminów na podjęcie decyzji.

Przypomnijmy jeszcze, że Niemcy od dłuższego czasu skupiają się na środowisku motocyklistów, szczególnie rzeczywistym lub wyimaginowanym problemie hałasu generowanego przez jednoślady. Rząd przygotowuje projekt ustawy nakazujący wszystkim motocyklom spełnienie normy akustycznej – nie będzie można sprzedawać maszyn przekraczających 80 dB.

Fot. BMW

Przekroczenie tej wartości ma być zagrożenie wysokimi karami, łącznie z konfiskatą motocykla. Osiemdziesiąt decybeli to jednak bardzo niski limit, z którym nawet właściciele niemodyfikowanych motocykli seryjnych mogą mieć problem.

%d bloggers like this: