Zmarł Carlo Ubbiali – motocyklowa legenda i wielokrotny mistrz MotoGP

Niewielu jest zawodników tak imponujących jak legenda MotoGP Carlo Ubbiali. Zdobył dziewięć tytułów mistrza świata. Zgodnie z informacją podaną przez Motociclismo, Ubbiali zmarł w wieku 90 lat z powodu niewydolności układu oddechowego.

Urodzony w 1929 roku Ubbiali był bardzo lubianym włoskim zawodnikiem. Publiczność zapamięta go również z emocjonującej i bezpardonowej walki na torze z innym wielkim motocyklistą – Tarquinio Provini. W grudniu ubiegłego roku Ubbiali został uhonorowany nagrodą Coni Golden Collar.

Fot. Carlo Ubbiali

Ubbiali zdobył swój pierwszy Grand Prix w 1950 roku i pierwszy tytuł w 1951 roku. Przed przejściem na emeryturę w 1960 roku, udało mu się zebrać w sumie dziewięć tytułów mistrza świata. Ścigał się w klasie 125cc i 250cc. Pojawienie się Hondy w MotoGP i nowa polityka MV Agusty dotycząca zawodników w różnych klasach (w zasadzie ich wymaganego wzrostu i wagi) powstrzymało Ubbiali przed zdobyciem kolejnych tytułów.

Ubbiali znany był ze zdyscyplinowanego, precyzyjnego, ale bardzo szybkiego stylu jazdy. W swojej karierze nigdy nie doznał poważnego wypadku odchodząc ze sportu w wieku zaledwie 31 lat jako jeden z najlepszych w branży.

Carlo Ubbiali pozostaje jednym z najbardziej utytułowanych zawodników w historii, a dzięki emocjom, których dostarczał fanom dwóch kółek, zapewne zawsze będzie pamiętany. Składamy kondolencje jego przyjaciołom i rodzinie i dziękujemy mu za starania, aby świat motocyklowy stał się lepszym, jaśniejszym miejscem.

%d bloggers like this: