Koncepcja elektrycznej Yamahy FZ wygląda jak pojazd z Gwiezdnych Wojen?

Stan pandemii i związana z nim blokada, która przez długi czas uniemożliwiała wyjście z domu, zaowocowały wieloma ciekawymi pomysłami projektantów i designerów, również z branży motoryzacyjnej. Futurystyczne ujęcie Yamahy FZ jest jednym z nich.

Autorem projektu jest irańsko-indyjski designer Aryana Hosseina Alipoura, który obecnie mieszka w Turynie. Jego elektryczny myśliwiec został zainspirowany oryginalnym FZ-16, czyli lekkim, standardowym motocyklem spod znaku trzech kamertonów, który produkowany jest od 2008 roku, a wzorowany na większym FZ1 (ze zmniejszoną mocą silnika). Warto dodać, ze FZ-16 sprzedawany jest głównie w Indiach, Indonezji i Chinach.

Fot. Aryan Hossein Alipour

Koncepcja elektrycznego FZ charakteryzuje się śmiałymi i odważnymi powierzchniami, sportowym przodem i ciekawą stylistyką oświetlenia LED. Do tego dochodzi przednie zawieszenie ze zintegrowaną kierownicą oraz wspornikowym siodłem z wbudowanym, tylnym światłem LED.

Moduł silnika z masywnym akumulatorem wygląda jakby pochodził z któregoś epizodu Gwiezdnych Wojen. Akumulator i silnik są jednocześnie częścią ramy. Inną ciekawą cechą jest tylne zawieszenie motocykla, które składa się z dwóch amortyzatorów o wspólnych górnych punktach mocowania. W efekcie działają one jak tradycyjny monoshock.

Fot. Aryan Hossein Alipour

Krótko mówiąc, elektryczna koncepcja Yamaha FZ zachowuje oryginalną istotę motocykla, jednocześnie mocno odmieniając główne aspekty techniczne. Projektant nie podał żadnych specyfikacji i osiągów, czego zresztą trudno oczekiwać po futurystycznej wizji.

Projekt i jego autor nie ma oficjalnych powiązań z Yamahą. Tak więc jest to raczej myślenie życzeniowe utalentowanego projektanta niż perspektywa przyszłej produkcji. Ale popatrzeć i tak warto, prawda? Więcej informacji znajdziecie pod adresem https://electricvehicleweb.in/iranian-indian-automotive-designer-yamaha-fz-electric/

Fot. Aryan Hossein Alipour

Źródło: Electricvehicleweb.in

%d bloggers like this: