Opłaciłeś OC? Lepiej sprawdź, bo UFG sygnalizuje wzrost liczby kar za brak ubezpieczenia pojazdu

Teoretycznie zapominalscy są chronieni, bo każda polisa OC przedłuża się automatycznie na następny rok, ale istnieją wyjątki od reguły. Po pierwsze ubezpieczenie zostaje zerwane, gdy płatność za wcześniejszą polisę była w ratach, a ubezpieczyciel nie odnotował wpłaty jednej lub większej liczby rat. OC nie przedłuży się również wówczas, gdy użytkownik jeździ na ubezpieczeniu poprzedniego właściciela.

Fot. Pixabay

Część właścicieli pojazdów wychodzi również z mylnego założenia, że jeśli pojazd stoi nieużytkowany, płacić nie trzeba. Tak nie jest. Ubezpieczenie jest wymagane również wtedy, kiedy auto lub motocykl jest zepsuty, w trakcie naprawy, lub po prostu stoi w garażu.

W pierwszym kwartale 2019 roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wysłał do spóźnialskich 19 064 wezwań do zapłaty. W ciągu trzech pierwszych miesięcy obecnego roku było ich 24 845. Według rzecznika UFG wzrost spowodowany jest ograniczeniami w poruszaniu się, co powoduje częstsze zapominanie o obowiązku ubezpieczenia pojazdu.

Ile kosztuje brak ubezpieczenia? W przypadku motocykla opóźnienie do trzech dni oznacza 170 zł kary, od 4 do 14 dni 430 złotych, natomiast powyżej 14 dni 870 złotych.

Kierowca nie płacący OC od kilku lat może przestraszyć się, że kara będzie sumą za cały okres braku OC. Takie osoby ucieszą się z wieści, że kara jest nakładana jedynie za okres, w którym nie było ubezpieczenia w roku przeprowadzenia kontroli. Zatem jeżeli kierowca nie ma polisy od czerwca 2017 r. do kwietnia 2020 r., to w wyniku kontroli UFG w 2020 r. otrzyma jedynie karę za brak ubezpieczenia w bieżącym roku.

%d bloggers like this: