Pamiętacie śmiertelny wypadek Joi Harris na planie filmu Deadpool 2? Jest pierwszy wyrok w sprawie

Kaskaderka zginęła w połowie sierpnia 2017 roku. Harris była doświadczoną motocyklistą i pierwszą afroamerykańską kobietą, która uzyskała licencję zawodniczą. Startowała w serii AMA/MotoAmerica i założyła własny zespół wyścigowy Threader Racing.

Zdjęcia kręcone były w Vancouver, a Harris dublowała postać Domino (w tej roli Zazie Beetz). Kobieta realizowała jedną ze scen kaskaderskich. Podczas próby przejazdu straciła niestety panowanie nad kierownicą i uderzyła w szklaną ścianę wieżowca Shaw Tower. Harris nie miała na głowie kasku. Zginęła na miejscu.

Fot. canadamotoguide.com

WorrkSafe BC, czyli rządowa agencja z Kolumbii Brytyjskiej, której przypadło zbadanie sprawy, nie miała wątpliwości, że winę za wypadek ponosi producent.

Przede wszystkim miejsce akcji, a finalnie śmiertelnego wypadku, nie zostało odpowiednio zaprojektowane pod względem bezpieczeństwa, np. kaskaderka mogła wypaść poza granice planu filmowego. Brakowało barier, które powinny to uniemożliwić.

Po drugie Harris nie miała na głowie kasku. Po trzecie producent nie zapewnił odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa poprzez brak nadzoru w odniesieniu do wykonywanej pracy, nie upewnił się również, że kaskaderka wypełniła listę kontrolną, która jest wymagana w przypadku przyjęcia nowego pracownika na stanowisku kaskadera.

W wyniku tych ustaleń sąd Workers Compensation Board ustaliła kwotę grzywny w wysokości 289 562 dolarów, którą wyliczono na podstawie wielkości filmy, jej historii oraz charakteru sprawy. Oczywiście kara nałożona przez WorkSafe BC nie oznacza końca roszczeń wobec producentów filmu.

%d bloggers like this: