Kontrola graniczna na granicy wewnętrznej zostaje przedłużona do 13 maja

Granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Nadal będą prowadzone kontrole w portach morskich i na lotniskach. Zostają również utrzymane ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski. Gdzie można przekroczyć polską granicę?

Fot. flickr.com

Granicę wewnętrzną można przekraczać na granicy z Niemcami przez przejścia drogowe – Jędrzychowice, Olszyna, Świecko, Krajnik Dolny, Kołbaskowo, Świnoujście-Garz, Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn nad Odrą. W ruchu w ruchu pieszym – Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn nad Odrą.

Z Litwą mamy dwa czynne przejścia: Budzisko, Ogrodniki, na granicy ze Słowacją: Barwinek, Chyżne.

Jeśli chodzi o przejazdy drogowe z Czechami do wyboru pozostaje Cieszyn-Chotĕbuz, Gorzyczki, Nowe Chałupki, Kudowa Słone, Trzebina, Jakuszyce, Gołkowice, Lubawka, Głuchołazy, a w ruchu pieszym – Cieszyn-Český Tĕšín (Most Przyjaźni).

Na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą ruch graniczny został znacznie ograniczony. Granicę polsko-rosyjską będzie można przekraczać jedynie w Bezledach i Grzechotkach, granicę z Białorusią – w Kuźnicy, Bobrownikach i Terespolu, a z Ukrainą – w Dorohusku i Korczowej.

Kto jest kierowany na kwarantannę po przekroczeniu granicy? Co do zasady wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski muszą poddać się obowiązkowej 14-dniowej domowej kwarantannie.

Podczas kontroli na granicy każdy podróżny zobowiązany jest podać adres, pod którym będzie ją odbywał. Może to być miejsce zbiorowej kwarantanny, jeśli np. podróżny nie ma możliwości odbywania jej w miejscu zamieszkania. Informacje są wprowadzane bezpośrednio do bazy danych i automatycznie przekazywane właściwym służbom, które będą weryfikować, czy obowiązek kwarantanny jest realizowany.

%d bloggers like this: