Chciałbyś płacić bankomatami Ducati?

Castellino del Biferno to niewielka miejscowość we włoskim regionie Molise, w prowincji Campobasso. Licząca niespełna tysiąc mieszkańców społeczność może od niedawna używać banknotów Ducati, które przyjmowane są wyłącznie w lokalnych sklepach.

Inicjatywa ma na celu pomóc najbiedniejszym mieszkańcom, a banknoty Ducati są po prostu formą rządowej pomocy. Czy jedna z najsłynniejszych włoskich marek motocyklowych ma udział w tej pomocy? Otóż nie.

Fot. AP

„Ducati” oznacza po prostu „dukaty”, czyli jeden z dawnych środków płatniczych na terenie Italii. Włoskie przedsiębiorstwo produkujące sportowe motocykle nie ma nic wspólnego z banknotami, którymi mieszkańcy Castellino del Biferno codziennie płacą za sprawunki.

Banknoty są dwa. Pięć Ducati ma wartość pięciu euro, podobnie dwadzieścia ma swój odpowiedniki w twardej walucie. Co dwa tygodnie sklepy zwracają banknoty radzie miejskiej i otrzymują odpowiednią kwotę w euro.

Na banknotach nie znajdziecie motocykli włoskiej marki, ale lokalne symbole takie jak kościół, czy figura Matki Boskiej. A może powinniśmy opracować podobną, rodzimą walutę, ale związaną z motoryzacją? Nie chcielibyście na przykład płacić „wueskami”?

%d bloggers like this: