Afganistan zakazuje poruszania się motocyklami w stolicy kraju

„Większość ukierunkowanych ataków, incydentów terrorystycznych i innych przestępstw jest przeprowadzana przez motocyklistów. W związku z tym korzystanie z motocykli będzie musiało zostać zakazane do odwołania” – stwierdziło w środę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Afganistanu.

Fot. Karl Allen Lugmayer / Pixabay

Zakaz został wprowadzony w liczącej sześć milionów mieszkańców stolicy kraju Kabulu. Według rzecznika afgańskiego MSW powodem jest rosnąca liczba kradzieży, rozbojów i zabójstw popełnianych przez ludzi jeżdżących na motocyklach. W ostatnim czasie aresztowano aż siedemdziesięciu sprawców poruszających się na silnikowych jednośladach.

Już wcześniej istniały duże ograniczenia w użytkowaniu motocykli poza miejskimi aglomeracjami, ale dotychczas nie obejmowały one Kabulu. Niestety z motocykli korzystają również talibowie i grupy przestępcze, które wykorzystują mobilność jednośladów i łatwość ucieczki przed policją w wąskich ulicach miast i miasteczek.

Nowym problemem jest epidemia koronawirusa, która pozbawiła pracy tysiące ludzi. To oznacza również rosnącą przestępczość, w tym z użyciem motocykli i motorowerów, np. rozboje i kradzieże.

Od środy na ulicach Kabulu pojawiły się dodatkowe patrole służb, które rozpoczęły egzekwowanie zakazu. Osoby przemieszczające się motocyklami ryzykują konfiskatę swoje własności i więzienie. Z silnikowych jednośladów mogą korzystać jedynie dostawcy, którzy muszą mieć jednak specjalne oznakowanie.

%d bloggers like this: