Benzyna za mniej niż 3 zł/litr?! To się dzieje naprawdę

Wydawało się, że spadek cen paliwa poniżej czterech złotych za litr będzie absolutnym rekordem aktualnych obniżek. Okazało się, że w niektórych miejscach, na przykład w Poznaniu, PB 95 można kupić już za 2,99 zł!

W Internecie można znaleźć wiele komentarzy i relacji zaskoczonych klientów. Wyjątkowe niskie ceny dotyczą również oleju napędowego, który w niektórych punktach sprzedaży oferowany jest poniżej 3,50 zł za litr.

Fot. Pixabay

Załamanie cen ropy naftowej spowodowały dwa czynniki. Pierwszy to pandemia wirusa, która najpierw zachwiała chińską gospodarka, a teraz osłabia europejską. Przemysł i świat zwolnił, a wraz z nim popyt na paliwa.

Druga sprawa to brak porozumienia OPEC+, czyli konsensusu odnośnie możliwego dalszego cięcia produkcji paliw. Próbując przeciwdziałać skutkom zmniejszonego popytu OPEC+ chciał zmniejszyć produkcje o ponad milion baryłek dziennie, ale nie zgodziła się na to Rosja i Arabia Saudyjska.

Arabowie finalnie wyłączyli się z porozumienia i zamiast zmniejszać produkcję ogłosili jej zwiększenie od początku kwietnia. Dodając do tego zmniejszający się ciągle popyt (według GDDKiA liczba samochodów na drogach zmniejszyła się o połowę), ceny rzeczywiście mogą jeszcze zniżkować. Nie wiadomo natomiast jak długo utrzyma się ten trend.

W związku z wyjątkowo niskimi cenami część stacji benzynowych wprowadziło ograniczenia w kwestii kupowania paliwa na zapas. O tym, że nie można tankować do kanistrów, informuje swoich klientów Orlen.

%d bloggers like this: