Czy możemy jeździć na motocyklu w czasie epidemii SARS-CoV-2? Minister Janusz Cieszyński odpowiada

Janusz Cieszyński to wiceminister zdrowia, który odpowiadał na pytania widzów WP telewizji. Jeden z telewidzów zapytał ministra o możliwość jazdy motocyklem w czasie epidemii koronawirusa. Pytanie było ważne, ponieważ od wczoraj obowiązują ograniczenia dotyczą zakazu przemieszczania się z wyjątkiem drogi do pracy i z pracy, wolontariatu związanego z pandemią oraz załatwiania niezbędnych spraw, np. robienia zakupów spożywczych.

Od 25 marca 2020 zamknięte pozostają place zabaw, parki oraz bulwary. Zaostrzona kwarantanna potrwa do 11 kwietnia, chociaż sytuacja może ulec zmianie, ponieważ wszystko rozwija się dynamicznie. Za złamanie przepisów i wyjście z domu grozi kara pieniężna nawet do 5 tysięcy złotych.

Fot. telewizja.wp.pl

Warto zaznaczyć, że nowe obostrzenia nie oznaczają zakazu wyjścia z dziećmi, biegania lub jazdy na rowerze, o ile mówimy o maksymalnie dwóch osobach (z wyjątkiem rodzin, które mogą być liczniejsze). Jednocześnie nowe zasady nie precyzują dystansu dla biegaczy, czy zasięgu spaceru z dziećmi (na przykład we Francji jest to tylko jeden kilometr od miejsca zamieszkania).

Skoro tak, moglibyśmy założyć, że dla zdrowia i równowagi psychicznej dopuszczalne są również nieodległe jazdy na motocyklu i takie właśnie było pytanie słuchacza telewizji WP. Odpowiedź wiceministra okazała się zaskakująca:

– Rower napędzamy siłą własnych mięśni. Jest to aktywność fizyczna, która w sytuacji gdy nie wychodzimy z domu, na pewno nam nie zaszkodzi. Natomiast w przypadku motocykla to czysta przyjemność, rekreacja, coś z czego niestety teraz możemy i powinniśmy zrezygnować.

Wiceminister Cieszyński umieścił motocyklizm na równi z wędkarstwem, uznając obie formy relaksu za zabronione, ponieważ nie są aktywnością stricte fizyczną niezbędną do zachowania zdrowia. Zastanawiam się tylko czy pary człapiących po ulicach biegaczy rzeczywiście powinny mieć pełną swobodę w realizowaniu swojego hobby w porównaniu do jeżdżących solo motocyklistów. Jak uważacie?

Cały wywiad możecie zobaczyć pod tym linkiem.

%d bloggers like this: