Jawa z Indii trafi do Europy! Rusza import do Czech i Słowacji!

O sprawie napisał portal Automix.cz. Obecnie indyjska, ale przecież dawnej czeska Jawa, pojawiła się na zakończonym w ostatni weekend Motosalonie, czyli targach motoryzacyjnych w Brnie.

Fot. Jawa Classic / Jawa Motorcycles

– Motocykl został już dopuszczony do sprzedaży w Unii Europejskiej, ale będziemy go sprzedawać tylko w Czechach i na Słowacji – powiedział Jiri Kraft, dyrektor handlowy czeskiej firmy w wywiadzie dla Deníka i Automix.cz.

W bieżącym roku do naszych południowych sąsiadów trafi kilkaset importowanych maszyn, w przyszłym spodziewany jest większy wolumen. Na razie klientom zaoferowany zostanie model podstawowy (Classic), ale Jiri Kraft zdradził również, że z czasem pojawi się Forty Two, oraz dodatkowe kombinacje kolorów (czyli inne warianty poza czerwonym).

fot. materiały prasowe

Czesi myślą również o sprowadzeniu wystylizowanego na bobbera modelu Perak, czyli trzeciej wersji Jawy dostępnej w Indiach. Podczas gdy Classic, który będzie oferowany w Czechach, napędzany jest czterosuwowym, chłodzonym cieczą, jednocylindrowym silnikiem o pojemności 293 cm3 o mocy 23 KM, Perak wyposażono w piec o większej pojemności 334 cm4 i mocy podbitej o kilka koni mechanicznych.

Być może zwróciliście uwagę, że powyższe parametry są niższe niż w wersjach sprzedawanych w Indiach. Classic oferowany Hindusom gwarantuje 27,3 KM z silnika DOHC, natomiast Perak 30,4 KM. Różnice wynikają z dostosowań technicznych wymaganych do spełnienia rygorystycznych, europejskich norm emisji spalin.

Fot. Jawa Perak

Jawa będzie oferować nowe motocykle w swojej już istniejącej sieci dystrybucji, która obecnie składa się z czterdziestu dealerów w Czechach. Warto zaznaczyć, że czeska Jawa wciąż istnieje. Zakład produkcyjny w mieście Týnec nad Sázavou przeszedł ostatnio gruntową modernizację. Jawa wyprodukowała w zeszłym roku 980 motocykli w Czechach, czyli około jedną trzecia mniej niż w 2018 roku. Zakład nadal montuje trzy różne wersje 350 OHC. Są to maszyny dwusuwowe przeznaczone na mniej wymagające rynki.

%d bloggers like this: