Dziś ogólnopolska akcja Policji “Kaskadowy pomiar prędkości”

Na 6 marca 2020 roku policja zaplanowała atrakcję w postaci ogólnopolskiej akcji kontrolno-prewencyjnej o nazwie „Kaskadowy pomiar prędkości”. Działania funkcjonariuszy mają na celu zapewnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa, dlatego policjancji będą reagować również na inne naruszenia przepisów ruchu drogowego poza wykroczeniami w postaci przekroczenia prędkości.

Fot. Policja

W 2019 roku kierujący pojazdami spowodowali ponad 26 tys. wypadków drogowych z czego prawie 6 300 powstało z powodu nadmiernej prędkości. Zdarzenia drogowe, którym towarzyszy zbyt duża szybkość pojazdu najczęściej kończą się tragicznie. Mimo tego, że główną przyczyną powstawania wypadków w poprzednim roku było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, to najwięcej osób zginęło w wyniku niedostosowania prędkości do warunków ruchu – w 2019 roku z tego powodu śmierć poniosło 770 osób.

Akcja potrawa do godziny 22:00. Szczególne zadania oczekują funckjonariuszy ze specjalnej grupy „SPEED”, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze. Policjancji tej formacji używają najnowszych pojazdów wyposażonych w wideorejestrator, a także ręcznych mierników prędkości z wizualizacją.

– Największym nadzorem zostaną objęte m.in. miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych, których przyczyną jest nadmierna prędkość – informują funkcjonariusze i przypominają, że przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy.

– Należy pamiętać, że nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje gwarancji na przeżycie kierowcy i pasażerom przy dużych prędkościach – mówią policjanci, którzy w ramach działań, będą prowadzić pomiary prędkości zarówno statycznie, jak i dynamicznie.

%d bloggers like this: