Policja zawiesza kontrole trzeźwości kierowców?! Niezupełnie, ale będzie ich mniej

Paradoksalnie problem stanowi fakt, że policja sukcesywnie pozbywała się i wymieniała starsze rodzaje alkomatów, które wymagały użycia jednorazowych ustników. Urządzenia tego typu obciążały budżet policji dodatkowymi kosztami i są wymieniane na aparaty o nazwie Alcoblow.

Fot. Policja / Alcoblow

W chwili obecnej jest ich zdecydowanie więcej niż starszych typów. W przypadku Alcoblow, zatrzymany do kontroli kierowca musi jedynie dmuchnąć w ustnik, bez dotykania go, ale to właśnie stanowi problem według Głównego Inspektora Sanitarnego MSWiA. Okazuje się, że stosowana procedura może przyczynić się do rozprzestrzeniania choroby.

Jak dowiedział się portal TVN24.pl, policjanci ograniczą kontrole trzeźwości kierowców, ponieważ zostali do tego zobligowani przez GIS:

„W związku z informacją przekazaną przez inspektora Tomasza Szymańskiego zastępcę komendanta głównego policji podczas dzisiejszej wideokonferencji dotyczącą zaleceń wydanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego MSWiA polecam do odwołania zawiesić prowadzenie masowych badań trzeźwości kierujących pojazdami, realizowanych podczas działań „Trzeźwy Poranek” i „Trzeźwy Wieczór”” – napisał inspektor Jerzy Głąbowski do policjantów w województwie lubuskim (kopię pisma ma redakcja portalu).

To nie oznacza jednak, że policja całkowicie zaniecha badań trzeźwości. W przypadku podejrzenia kierowcy o prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu, taka osoba będzie sprawdzana za pomocą urządzeń starszego typu lub kierowana na badania krwi.

Policja nie informuje jednak, ile urządzeń starszego typu pozostało w rękach policjantów. Bez wątpienia niemożność używania Alcoblow utrudni służbom zadanie.

%d bloggers like this: