Ekstremalni motocykliści: Słyszeliście kiedyś o braciach McCrary?

Słynna Księga Rekordów Guinnessa zawiera ponad dwieście wpisów dotyczących motocykli i wyczynów na dwóch kołach. Jednym z najdziwniejszych jest historia dwóch najpotężniejszych bliźniaków świata, którzy łącznie ważyli ponad 700 kilogramów! Billy’ego i Benny’ego zapamiętano głównie jako wrestlerów i… zapalonych motocyklistów. 

O ile rekord prędkości na jednym kole, który wynosi niemal 207 km/h, na pewno jest niezwykły, to jednak mieści się w szeroko pojętym temacie motocyklizmu. Bracia McCrary nie mieszczą się wcale, i to dosłownie, ale przez to ich historia jest o wiele bardzie zdumiewająca i ciekawa.

Fot. cojoweb.com

Billy i Benny McCrary urodzili się w z w 1946 roku w niewielkiej miejscowości Hendersonville w Karolinie Północnej. Byli zwyczajnymi, jednojajowymi bliźniakami o przeciętnej wadze urodzeniowej. Ich gigantyczne rozmiary pojawiły się później po ciężkim przypadku odry w wieku 4 lat, który wpłynął na działanie przysadki mózgowej dzieci i produkcję hormonu odpowiedzialnego za kontrolę tempa wzrostu człowieka.

Fot. Billy i Benny McCrary

Zaledwie sześć lat później, w wieku dziesięciu lat, każdy z chłopców ważył po 90 kilogramów. Mimo specjalnej diety i wyczerpujących ćwiczeń fizycznych, którym zostali poddani w celu obniżenia masy, waga Billy’ego i Benny’ego nadal rosła. W wieku 16 lat chłopcy ważyli po 270 kilogramów, ale dopiero zaczynali się rozpędzać.

W miarę jak zwiększała się waga i wzrost bliźniaków, rosła również ich sława w USA. Szerszej publiczności znani byli później jako The McGuire Twins – nazwisko zostało zmienione, aby ułatwić i uprościć spikerom jego wymowę. Dziś zapewne uznalibyśmy, że to popularność kontrowersyjna, niezdrowa, a jej wykorzystywanie jest nieetyczne, ale w lata 60. i 70. nikt nie miał takich obiekcji. Co więcej bracia zostali zatrudnieni przez Hondę do promocji… japońskich motocykli marki (!).

Fot. Billy i Benny McCrary

Nie chodziło o pełnogabarytowe modele, a przynajmniej nie tylko, lecz o tzw. mini-bikes, do których zalicza się na przykład Honda Monkey. Przesłanie akcji było proste: „Motocykle Hondy mogą znieść wszystko i unieść każdy ciężar”. Pomysł chwycił, dlatego Honda zdecydowała się zasponsorować podróż braci McCrary z Nowego Jorku do LA. Licząca blisko 5500 kilometrów trasę gigantyczni bracia pokonali w miesiąc, oczywiście na motocyklach Hondy. Mimo olbrzymiej tuszy jechali całkiem szybko, średnio pokonując dziennie 160 kilometrów.

Na osłodę trudów podróży mieli zapewnione pokoje w sieci Holiday Inn, która oczywiście też na tym skorzystała promując swoje obiekty. Benny powiedział później, że po prostu jechali od miasta do miasta, natomiast najbardziej wyczerpująca nie była wcale podróż, ale wizyty u dealerów marki, ponieważ musieli każdorazowo przez kilka godzin rozdawać autografy.

Fot. Billy i Benny McCrary

Billy i Benny stali się sławni. Ich sesja fotograficzna trafiła do magazynu Life. Z czasem stali się jeszcze potężniejsi, ważąc odpowiednio 328 i 338 kilogramów przy obwodach pasa powyżej 210 cm każdy. Dzięki zdobytej sławie trafili do Vegas, gdzie pojawiali się w show grając na trąbkach i opowiadając dowcipy. Wciąż występowali też motocyklach Hondy, wykonując nawet śmiałe akrobacje w strojach kowbojskich.

Po pewnym czasie zyskali niemałą sławę sportową jako zawodnicy wrestlingu. Co ciekawe, ich kariera rozpoczęła się w pewnym sensie dzięki Hondzie. Podczas słynnej podróży z Nowego Jorku do Los Angeles bracia zatrzymali się w El Paso w Teksasie, gdzie zostali zaproszeni na mecz zapasów i spotkali promotora wrestlingu Gory’ego Guerrero – swoją drogą ojca słynnego mistrza WCM i WWE Eddiego Guerrero.

Fot. Billy i Benny McCrary

Rozmowa musiała być owocna, bo po zakończeniu akcji dla Hondy pojechali do Guerrero i rozpoczęli treningi wrestlingu. Ich popisowy numer o nazwie „Tupelo Splash” polegał na powaleniu i przygnieceniu przeciwnika brzuchem, a następnie za pomocą tzw. „The Steamroller” przetoczeniu się po nieszczęśniku. Mimo olbrzymiej tuszy, bracia dysponowali dużą siłą. Bez problemu potrafili unieść ciężkich zawodników wrestlingu i wyrzucić ich za liny.

Fot. The Simpsons / Family Guy (odcinek

Popkultura zanotowała bliźniaków poprzez epizody w dwóch słynnych serialach animowanych, czyli The Simpsons (odcinek „The Day teh Violence Died”) i Family Guy (odcinek „Blind Ambition”). Niestety przykuwająca uwagę mediów przygoda na dwóch kołach i dalsze poczynania braci w tym kierunku, ostatecznie okazały się przyczynkiem do tragedii Billy’ego.

Fot. Billy i Benny McCrary

W lipcu 1979 roku, w wieku zaledwie 32 lat, Bllly zmarł w wyniku obrażeń odniesionych podczas motocyklowego stuntu na wodospadzie Niagara. Nagranie było przygotowane dla popularnego w owym czasie programu telewizyjnego zatytułowanego „Ripley’s Believe It or Not!”.

Benny przeżył swojego brata o prawie 22 lata kontynuując swoją karierę wrestlera i okazjonalnie współpracując z innym znanym, francuskim zawodnikiem WWE i aktorem o pseudonimie Andre The Giant (którego mogliście widzieć w „Conanie Niszczycielu”). Obu panów połączyła zresztą nie tylko gigantyczne rozmiary (w przypadku Benny’ego raczej tusza), ale również powód śmierci. Benny, podobnie jak Andre The Giant, zmarł z powodu niewydolności serca. Odszedł w 2001 roku w wieku 54 lat.

Fot. Grób Billy i Benny’ego McCrary

Życzeniem Benny’ego było, aby po śmierci mógł spocząć obok brata. Grób bliźniaków znajduje się na niewielkim cmentarzu Crab Creek Baptist Church niedaleko Hendersonville, ale nie jest to standardowa mogiła. Wielcy za życia, odpoczywają na wieczność pod największym na świecie granitowym nagrobkiem o szerokości blisko 4 metrów.

Na płycie nagrobnej wykuto modele ulubionych przez braci motocykli Hondy i informację, że byli rekordzistami świata i największymi bliźniętami na świecie. Na części, pod którą leży Billy, można przeczytać dłuższą inskrypcję, która w wolnym tłumaczeniu brzmi: „Duży człowiek o wielkim sercu, kochany na całym świecie, o legendzie tak wielkiej jak otaczające go góry”. O te słowa, może zbyt wielkie a może wcale nie, poprosił jeszcze za swego życia Benny…

%d bloggers like this: