IXON IX-Airbag U03 to kamizelka z airbagiem, która pasuje na każdą kurtkę!

Poduszka powietrzna to nie jest nowy temat w świecie motocykli. Od lat tego typu rozwiązanie realizowane jest w niektórych motocyklach Hondy (Gold Wing). Z kolei modele przeznaczone dla kierowców sprzedaje między innymi BMW – niemiecki koncern wprowadził specjalną wersje kurtki Street Air Dry cztery lata temu.

Fot. Ixon

Do grona firm oferujących poduszkę powietrzną dołączył również IXON, którego początki sięgają połowy lat 90. Francuska firma ma jednak nieco inny pomysł. Specjalny model IXON IX-Airbag U03 nie jest kurtką lecz kamizelką, którą nakładamy na naszą codzienną odzież motocyklową. To może być o wiele lepsze rozwiązanie niż dotychczasowe ale jest jeden spory minus. To koszty.

Kamizelka pasuje na każdą kurtkę. IXON IX-Airbag U03 opiera się na systemie In&Motion, który analizuje ruchy motocyklisty 1000 razy na sekundę. SI umożliwia wykrycie sytuacji zdefiniowanej jako wypadek i natychmiastową reakcję. Napełnienie poduszki trwa tylko 55 milisekund. Model IX-Airbag U03 zapewnia ochronę szyi, tułowia i brzucha.

Fot. Ixon

Wraz z kamizelką producent oferuje aplikację na smartfon (łączność poprzez Bluetooth), która gwarantuje aktualizowanie systemu zarządzającego działaniem IXON IX-Airbag U03. Użytkownik dostaje jednocześnie dostęp do wglądu stanu naładowania baterii (dla naboju z gazem). Bateria wystarcza na 20 godzin pracy, czas ładowania wynosi dwie godziny.

Niestety zarządzanie systemem wymaga płatnej subskrypcji, która wynosi 120 euro rocznie lub 12 miesięcznie za leasing urządzenia In&Box. Aby stać się właścicielem modułu też trzeba opłacić abonament, którego koszt to 399 euro za rok. Co ciekawe, jeśli motocyklista chce jeździć na torze, konieczna jest opłata ekstra. Do kosztów doliczamy wówczas 25 euro za rok lub 8 euro miesięcznie.

Fot. Ixon

Kamizelka IXON spełnia oczywiście wszystkie wymagane normy bezpieczeństwa, została zresztą zaprojektowana przy wydatnej pomocy zawodników MotoGP, EWC i FSBK i zyskała aprobatę Międzynarodowej Federacji Motocyklowej (FIM). Dodatkowo, specjalna grupa 500 beta testerów przejechała po drogach całej Europy ponad 1 500 000 kilometrów w kamizelkach IXON.

IXON IX-Airbag U03 można kupić również w Polsce. Obecnie model kosztuje około 1750 złotych, ale pamiętajcie o płatnej subskrypcji. Trochę szkoda, że IXON postanowił wydoić motocyklistów za pomocą specjalnej opłaty dodatkowej.

Fot. Ixon
%d bloggers like this: