Poduszka powietrzna Hondy ochroni kierowcę podczas zderzenia

Honda opatentowała nowy, „pionowy” wariant poduszki powietrznej, która ma za zadanie chronić kierowcę jednośladu, który zderzy się z innym pojazdem lub dowolną przeszkodą znajdującą się przed nim. Poduszka nie chroni jednak przed uderzeniami bocznymi oraz z tyłu.

Oczywiście pomysł Hondy nie jest nowy, ponieważ japoński producent stosuje z powodzeniem skromniejszy, bardziej owalny wariant poduszki powietrznej, choćby w modelu Gold Wing. Warto przypomnieć, że Honda w ogóle ma sporo problemów z tą technologią.

Fot. Honda

Kilka lat temu wybuchła afera z poduszkami powietrznymi Takata montowanymi między innymi w samochodach marki z Hamamatsu. Z powodu awarii wadliwych elementów układu zginęło 13 osób a 100 zostało rannych. Dwa śmiertelne przypadki dotyczyły aut Hondy, co bardzo niekorzystnie odbiło się na wizerunku firmy stawiającej bezpieczeństwo pasażerów i kierowców na pierwszym miejscu swojej strategii.

W związku z aferą Takata, na początku 2018 roku Honda wezwała do salonów marki również właścicieli motocykli, a konkretnie Hondy GL1800A Gold Wing, produkowanej w latach 2008 do 2015, w celu wymiany potencjalnie niebezpiecznego układu. Akcja objęła również Polskę.

Fot. Honda

Od afery Takaty minęło już jednak trochę czasu i jak widać Honda próbuje poprawić zwój wizerunek. Nowe rozwiązane jest inne od poprzednich i dotyczy chyba bardziej skuterów, niż dużych krążowników na dwóch kołach. Firma z Hamamatsu na razie nie zdradza więcej szczegółów na temat swojego pomysłu.

%d bloggers like this: