Ile razy zostałeś nagle oślepiony przez słońce? Bosch wymyślił technologię likwidującą ten problem

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie oślepienie kierowcy przez słońce. Oczywiście stosujemy blendy przeciwsłoneczne i przyciemnianie szyby, ale nie jest to rozwiązanie idealne, bo odbywa się kosztem widoczności.

Niemiecka firma Bosch opracowała nowe rozwiązanie. Chodzi przezroczystą szybę, która blokuje oślepiające promienie tylko tam, gdzie docierają do oczu kierowcy. Mówiąc inaczej, widok jest identyczny jak bez użycia blendy, ale technologia zapewnia jednocześnie ochronę oczu przed blaskiem słońca. Jak to możliwe?

Fot. pixabay

Technologia Virtual Visor to w praktyce przezroczysty panel LCD wykorzystujący kamerę ustawioną w kierunku kierującego. Specjalne oprogramowanie wykrywa twarz użytkownika i śledzi jego oczy, aby określić gdzie skierowany jest wzrok i ile promieni słonecznych należy zablokować, aby wyeliminować ryzyko oślepienia bez zasłaniania pola widzenia.

Mówiąc prościej, system blokuje agresywne światło wyłącznie w obszarach LCD, które przepuszczają je do oczu kierowcy, likwidując problem oślepienia.

Virtual Visor nie jest tylko ciekawostką. System został doceniony i nagrodzony podczas odbywających się właśnie (w zasadzie dziś się kończących) targów technologicznych CES 2020 w Los Angeles.

Co prawda technologia Boscha dotyczy raczej szyb samochodowych, których powierzchnia jest oczywiście wielokrotnie większa niż wizjery kasków, ale zapewne mogłaby zostać zaadoptowana na potrzeby motocyklistów.

%d bloggers like this: