Dakar 2020: Przez piaski Arabii Saudyjskiej pędzi 16 polskich zawodników, w tym 4 motocyklistów

W niedzielę wystarał Dakar 2020. Na linii startu znalazły się 144 motocykle (zapisanych było 158). Poza jednośladami w imprezie udział biorą 23 quady, 83 samochody, 46 pojazdy UTV oraz 46 ciężarówek. Pierwszy etap Rajdu Dakar prowadzi z Dżuddy do Al-Wadżh. Zakończenie imprezy 17 stycznia w miejscowości Quiddiya. Zawodnicy przejadą ponad 7800 kilometrów, w tym 5000 km odcinków specjalnych.

Wśród czołowych zawodników świata znalazło się czterech motocyklistów z Polski: Jacek Bartoszek, Adam Tomiczek, Maciej Giemza i Krzysztof Jarmuż. Pierwszy etap, z czasem 3 godzin, 19 minut, 33 sekund, wygrał ubiegłoroczny zwycięzca Dakaru – Toby Pierce. Na drugim miejscu uplasował się Ricky Brabec (2 minuty i 5 sekund straty). Trzecie miejsce zajął Matthias Walkner (2 minuty i 40 sekund straty). Pierwszy z Polaków, Maciej Giemza, był 29., Adam Tomiczek 33., Krzysztof Jarmuż 55.

Źródło: YouTube / Murat Gunarslan

Ekipa samochodowa (jadąca Mini) w składzie Kuba Przygoński (w zeszłym roku zajął czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej) z niemieckim pilotem Timo Gottschalkiem nieoczekiwanie zanotowała spore problemy już na pierwszym etapie odcinka specjalnego, po przejechaniu nieco ponad stu kilometrów. Zawodnicy nie mogli usunąć usterki skrzyni biegów i zmuszeni zostali do kilkugodzinnego oczekiwania na ciężarówkę serwisową. Po wymianie skrzyni musieli jechać w nocy, etap ukończyli na 75. pozycji.

Trasa Rajdu Dakar (5-17 stycznia w Arabii Saudyjskiej):
5 stycznia – 1. etap: Dżudda – Al-Wadżh (752 km/319 km odcinek specjalny)
6 stycznia – 2. etap: Al-Wadżh – Neom (401 km/367 km)
7 stycznia – 3. etap: Neom – Neom (489 km/404 km)
8 stycznia – 4. etap: Neom – Al-Ula (676 km/453 km)
9 stycznia – 5. etap: Al-Ula – Ha’il (563 km/353 km)
10 stycznia – 6. etap: Ha’il – Rijad (830 km/478 km)