Syd Mead wyprzedzał czasy, w których żył. Pamiętacie motocykle z filmu „TRON”?

Być może nie żyjemy w przyszłości, którą tak wspaniale zilustrował Syd Mead dekady temu, ale praca tego artysty była i tak bardzo ważna dla kilku pokoleń wielbicieli science fiction. I nie tylko dla nich.

Fot. Syd Med / concept art

Mead zaczynał jako projektant przemysłowy współpracując z Fordem, Volvo i innymi tuzami branży samochodowej, ale najbardziej znany jest ze swojej pracy w Hollywood. Nie tylko projektował pojazdy, ale także budował całe przyszłe światy dla wielu ważnych filmów science fiction.

Stworzył też niezwykle motocykle, które podziwialiśmy w oryginalnym filmie „TRON: Dziedzictwo” i serialu animowanym „TRON: Powstanie”. Jednak jeszcze ważniejsze było to, że potrafił przełożyć wizję na sztukę, którą ludzie wokół niego mogli zobaczyć, a nawet zbudować na podstawie projektów artysty działające modele.

Fot. Syd Med / concept art

Mead jest znany również jako projektant koncepcyjny „Blade Runnera”. Jego twórczość wpłynęła na finalny wygląd „Mission: Impossible 3”, „Star Trek”, „Blade Runner 2049” oraz „Obcy – decydujące starcie”.

Swój wkład miał też w gry komputerowe, w tym: „Aliens: Colonial Marines”, „Cyber Speedway”, „Wing Commander: Prophecy” i „CyberRace”. Dużo z dokonań artystycznych twórcy można zobaczyć w publikacji „The Movie Art of Syd Mead: Visual Futurist” z 2017 roku.

Fot. Honda 3000 / Concept Syd Med

Prawdopodobnie Art Directors Guild uhonoruje Meada i jego twórczość podczas Cameron Menzies Award przyznając coroczne nagrody, tym razem 1 lutego 2020 roku. Syd Mead zmarł 30 grudnia 2019 roku w wieku 86 lat z powodu powikłań w przebiegu chłoniaka.

%d bloggers like this: