Słynny motocykl z książki „Zen i sztuka obsługi motocykli” trafił do muzeum

Być może znacie książkę „Zen i sztuka obsługi motocykli”, która podobno zainspirowała miliony czytelników do zmiany swojego życia. Nawet jeśli było ich znacznie mniej: tysiące albo setki, bez wątpienia książka Roberta M. Pirsiga mówi wiele o tym, jak odnaleźć we współczesnym świecie równowagę, szczęście i wolność. A przy okazji, dlaczego zamiast jechać do mechanika, lepiej samemu pogrzebać w silniku motocykla.

Niestety Pirsig zmarł w 2017 roku po długiej chorobie. Teraz wdowa po nim, Wendy K. Pirsig, przekazała rozsławiony przez książkę motocykl autora, czyli Hondę Super Hawk, do Narodowego Muzeum Historii Amerykańskiej będącego częścią Instytutu Smithsona. Jeśli planujecie lecieć do Stanów, wkrótce na mapie obowiązkowych miejsc do odwiedzenia pojawi się nowy punkt.

Fot. Honda Super Hawk z 1966 roku

Legendarna Honda Hawk z 1966 roku przejechała wraz z Pirsigiem 5700 mil (ponad 9 tys. kilometrów) z Twin Cities w Minnesocie do San Francisco. Po latach zbierania kurzu w garażu w Nowej Anglii, motocykl został niedawno odnowiony i wreszcie będzie można go podziwiać w muzeum w Waszyngtonie.

„To najbardziej znany i zarazem zapomniany motocykl w amerykańskiej historii i literaturze” – powiedział Paul Johnson, kustosz Narodowego Muzeum Historii Amerykańskiej. „Pirsig był pionierem turystyki motocyklowej i dokumentował styl otwartej drogi oraz wolności” – dodał Johnson.

Wraz z Hondą wdowa po autorze i podróżniku przekazała muzeum mapy i skórzaną kurtkę z wyprawy w 1968 roku. Na wystawę trafi również rękopis książki i podpisane przez Pirsiga pierwsze wydanie.

Fot. „Zen i sztuka obsługi motocykli”

Choć wkład Pirsiga w literaturę amerykańską i motocyklową został wreszcie doceniony, warto przypomnieć, że książka został odrzucona kolejno przez 121 wydawców. Opublikował ją dopiero w 1974 roku dom wydawniczy William Morrow & Co.

„Zen i sztuka obsługi motocykli” to powieść autobiograficzna, zapiski z podróży na dwóch kołach, którą autor odbył z 11-letnim synem. Książka  została sprzedana w 5 milionach egzemplarzy, przetłumaczono ją 27 różnych języków, w tym polski.

%d bloggers like this: