Czy prawdziwy motocyklista boi się piątku trzynastego?

Jest piątek trzynastego. Zawsze kiedy trzynastego dnia miesiąca przypada ostatniego dnia tygodnia pracy, ludzie przesądni (ale przecież nie tylko) zachowują szczególną ostrożność, aby pech nie dopadł również ich. Czy motocykliści są przesądni?

Wszystko oczywiście zależy od człowieka, ale chyba nikt nie czuje się zupełnie spokojny, kiedy czarny kot przebiega mu przed kołem jednośladu, a jeśli miałoby to się zdarzyć w piątek trzynastego, to już ogóle pech do kwadratu.

Więcej na temat motocyklowych przesądów znajdziecie pod tym adresem, natomiast my dziś spróbujemy przyjrzeć się, dlaczego piątek trzynastego kipi przesądami w nowoczesnych krajach zachodnich? Oto, nomem omen, trzynaście mitów, przesądów oraz faktów, które pozwolą lepiej zrozumieć ten fenomen.

Fot. Pixabay

1. Jedna z najczęściej wymienianych przyczyn, dlaczego akurat ten dzień tygodnia i miesiąca jest pechowy, ma korzenie w zachodniej tradycji katolickiej. Otóż podczas Ostatniej Wieczerzy przy stole siedziało trzynastu mężczyzn, czyli dwunastu apostołów i Jezus. Podobno trzynastym gościem przy stole był… Judasz, natomiast ukrzyżowanie Jezusa miało miejsce w piątek.

2. W piątek 13 października 1307 król Francji Filip IV Piękny uwięził wszystkich przywódców templariuszy zarzucając im ponad 120 przewinień, w tym sodomię, bałwochwalstwo i plucie na krzyż. Legenda głosi, że wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay tuż przed śmiercią na stosie rzucił klątwę na papieża Klemensa V i króla Filipa IV. Obaj rzeczywiście pomarli w ciągu kilku miesięcy.

3. Ale mamy też wątek motocyklowy. Od 1981 r. motocykliści z całej Ameryki Północnej zbierają się w Port Dover w kanadyjskim Ontario. Impreza odbywa się w każdy piątek trzynastego i jest uważana za największą jednodniową imprezę motocyklową na świecie. A wydawałoby się, że to motocykliści są najbardziej przesądni…

4. We Włoszech pechowy również jest piątek, ale nie trzynastego, a siedemnastego dnia miesiąca. Pechowa siedemnastka może pochodzić z rzymskiej numerologii. Po zamianie rzymskiej liczby XVII na VIXI odkrywamy łacińskie słowo „żyłem”, co sugeruje śmierć. Swoją drogą we Włoszech trzynastkę uważa się za szczęśliwą liczbę.

Fot. Pixabay

5. Trzynastka występowała również w mitologii nordyckiej. Otóż Loki, czyli bóg oszustwa i kłamstwa pojawił się jako trzynasty gość na jednej z uczt bogów. Podczas biesiady Logi nakłonił ślepego boga ciemności Hodura, żeby ten cisnął strzałą z jemioły w swojego brata Baldura, boga radości i piękna. Uwielbiany przez wszystkich Baldur umiera, bo jedyną substancją na świecie, która może go zabić jest.. drewno, o czym Loki oczywiście doskonale wiedział.

6. W krajach hiszpańskojęzycznych zazwyczaj wtorek trzynastego uważa się za pechowy. To samo dotyczy kultury greckiej. Upadek Konstantynopola nastąpił we wtorek 13 kwietnia 1204 r.

7. W Anglii dzieci urodzone w piątek trzynastego tuż po urodzeniu były kładzione na Biblii, aby zapobiec pechowi, który miałby jakoby podążać za nimi przez całe życie.

8. Jednak być może do rozpowszechnienia przesądu o pechowości piątku trzynastego dnia miesiąca najbardziej przyczynił się niejaki Thomas W. Lawson. Amerykański przedsiębiorca napisał w 1907 nowelę zatytułowana „Piątek Trzynastego”, w której główny bohater, makler giełdowy, wykorzystuje ludzką przesądność do spowodowania krachu na giełdzie. Oczywiście w piątek trzynastego. Bodajże najdziwniejsze jest jednak to, że statek nazwany na cześć Lawsona zatonął dokładnie w piątek 13 grudnia 1907 roku…

Fot. Pixabay

9. W 1995 r. Finlandia nazwała piątek trzynastego (każdy, który wydania w danym roku) „Narodowym dniem wypadku”.

10. We Francji za pechowe uważa się przygotowywanie trzynastu nakryć dla gości, stąd jeśli biesiadujących jest równo lub ponad tę liczbę, miejsce trzynastego nakrycia zajmuje czternaste.

11. W Stanach Zjednoczonych straty narodowych przewoźników z powodu obaw pasażerów przed podróżną, wynoszą aż 900 milionów dolarów w każdy piątek trzynastego!

12. Tylko pięć z dwunastu części kultowego horroru „Piątek, trzynastego” (ang. „Friday the 13th”) zostało faktycznie wydanych lub miało premierę w piątek trzynastego.

13. Strach przed liczbą „13” nazywa się Triskaidekafobia, ale specjaliści zdiagnozowali również konkretny lęk przez piątkiem trzynastego, które nazwano paraskewidekatriafobią.

I jak teraz czujecie się w ten piątkowy dzień? Budzi się paraskewidekatriafobia? Jeśli tak, to przestańcie. Statystyki nie wykazują, żeby tego dnia przytrafiało się nam więcej nieszczęść niż w inne dni. Inna sprawa, że właśnie sprawdziłem i zauważyłem, że wiele linii lotniczych ma o wiele tańsze loty na dzisiejszy dzień. Zdaje się, że Amerykanie nie są odosobnieni w swoich obawach.

%d bloggers like this: