Dakar 2020 w Arabii Saudyjskiej. Lista zakazów i nakazów. Za niektóre przewinienia kara śmierci

Kiedy organizatorzy Rajdu Dakar ogłosili na początku tego roku, że edycja 2020 odbędzie się w całości na terytorium Arabii Saudyjskiej, niektórzy zastanawiali się, w jaki sposób to wydarzenie odbije się na kobietach-zawodniczkach oraz przynajmniej jednym zawodniku z Kataru – kraju będącego zaciekłym przeciwnikiem Saudów. Teraz wiemy już, że uczestnikom Dakaru 2020 nie będzie lekko. Nie tylko kobietom i kierowcom z sąsiedniego Kataru…

Fot. Dakar

Zawodnicy i członkowie ich ekip muszą zapoznać się z 10-stronnicowym „Poradnikem praktycznym” przygotowanym przez Saudyjski Generalny Urząd Sportu. Dokument zawiera porady na temat tego, co można, a czego nie można robić w kraju rządzonym przez dynastię Saudów.

Chociaż większa część dokumentu ma być pomocna w różnego rodzaju kwestiach ogólnych, poradnik zawiera również bardzo konkretne ostrzeżenia. Oto niektóre punkty w wolnym tłumaczeniu:

• Zarówno mężczyźni jak i kobiety proszeni są o skromny ubiór w miejscach publicznych, unikanie ciasno dopasowanych ubrań i odzieży z wulgarnymi wizerunkami lub napisami, aby uszanować lokalną kulturę. Kobiety powinny zakrywać ramiona oraz nogi.

• Jeśli noszenie abaja lub hidżabu nie jest obowiązkowe dla uczestniczek ze względu na ich pochodzenie, zalecamy noszenie w miejscach publicznych luźno dopasowanej abaji i hidżabu, aby uniknąć obrażeń.

• Niezależnie od Twojej orientacji seksualnej, Arabia Saudyjska pozostaje w dużej mierze konserwatywnym krajem, w którym publiczne okazywanie uczuć może oznaczać złamanie zasad przyzwoitości i prowadzić do aresztowania.

• Narkotyki są nielegalne a ich używanie lub rozpowszechnianie może skutkować aresztowaniem i surowymi karami, z karą śmierci włącznie.

• Import i konsumpcja alkoholu i wieprzowiny są zabronione w Arabii Saudyjskiej i w razie złamania zakazu podlegają postępowaniu sądowemu.

• Nie noś, nie pokazuj, nie manifestuj żadnych komunikatów politycznych (na ubiorze lub jako elementu samochodu lub innego pojazdu).

• Segregacja kobiet i mężczyzn nadal występuje w niektórych lokalnych restauracjach, natomiast w wielu międzynarodowych hotelach jest całkowicie dozwolone dla kobiet jedzenie i spotykanie się z kolegami z pracy.

• Pary mogą dzielić pokój.

• Pamiętając o wrażliwości kulturowej, tatuaże, które nie przedstawiają wyłączonych obrazów lub wyrażeń, będą tolerowane w granicach rozsądku.

• O ile nie zaznaczono inaczej, zdjęcia miejsc i obiektów są dozwolone, ale osoby (szczególnie kobiety), nie powinny być fotografowane, aby uniknąć problemów.

• Dostęp do Internetu jest nieograniczony, ale niektóre strony internetowe są blokowane, jeśli są sprzeczne z lokalnymi zwyczajami. Połączenia telefoniczne za pośrednictwem WhatsApp są blokowane. Ale rozmowy przez Skype, Facetime lub Hangout działają.

Cały poradnik znajdziecie pod tym adresem. Trzeba uważać, bo może być tak, że gdy po zakończeniu rywalizacji nieopatrznie „zrobisz misia” z mechanikiem, istnieje ryzyko, że pójdziesz siedzieć na długie lata. Uważacie, że powyższe reguły dla zawodników i drużyn są w porządku?

%d bloggers like this: