Jest już mapa Rajdu Dakar. Czy w Arabii Saudyjskiej zobaczymy polskich motocyklistów?

Nieco ponad miesiąc przed rozpoczęciem imprezy organizatorzy Rajdu Dakar ogłosili trasę na 2020 rok.

42 edycja Rajdu Dakar przenosi się z Ameryki Południowej, gdzie odbyło się dziesięć ostatnich imprez, do gorącej i piaszczystej Arabii Saudyjskiej. Przypomnijmy, że przed Ameryką Południową legendarny wyścig zwał się Paryż-Dakar, a trasa wyścigu prowadziła dosłownie od serce Francji do Senegalu. Niestety groźba ataków terrorystycznych zmusiła organizatorów do zmiany trasy i kontynentu w feralnym 2008 roku.

Fot. Rajd Dakar 2020

Wyścigi w Ameryce Południowej też nie były łatwe pod względem organizacyjnym. Dodajmy, że ostatnia edycja z 2019 roku odbyła się wyłącznie w Peru, a nie w wielu krajach, jak wcześniej.

Rajd Dakar 2020 też zrywa z tradycją przekraczania kilku granic i ogranicza się wyłącznie do Arabii Saudyjskiej poczynając od startu w mieście Dżudda na zachodniej części arabskiego kraju, nad Morzem Czerwonym, a kończąc w Qiddiyah między Morzem Czerwonym a Zatoką Perską. Zawodnicy pokonają łącznie dwanaście odcinków specjalnych i zmierzą się z bardzo zróżnicowanym terenem poczynając od gór, przez pustynne płaskowyże i trudną nawigację po wydmach.

Fot. Rajd Dakar

Długość trasy wyniesie 7900 kilometrów, a odcinków specjalnych ponad 5000 kilometrów. Aktualnie na liście startowej znajduje się 351 ekip, w zeszłym roku było ich 334. W Arabii Saudyjskiej zobaczymy 135 samochody i pojazdów UTV, 47 ciężarówek oraz 170 motocykli i quadów. W kategorii jednośladów będziemy trzymać kciuki za zawodników Orlen Teamu. Adam Tomiczek oraz Maciej Giemza startują po raz kolejny, a zdobyte doświadczenie powinno pomóc im powalczyć o podium.

Na linii startu w Dżudda zobaczymy również powracającego po blisko dziesięcioletniej przerwie Krzysztofa Jarmuża oraz początkującego w tej imprezie Jacka Bartoszka. Polaków nie zabraknie też wśród kierowców quadów. Rafał Sonik jest naszym faworytem, ale duże szanse ma też czterokrotny finiszer Dakaru Kamil Wiśniewski. Ostatnia dwójka, czyli Arkadiusz Lindner i Paweł Otwinowski, będą uczestnikami Dakaru po raz pierwszy. Start imprezy 5 stycznia 2020 roku.

Fot. Rajd Dakar 2020
%d bloggers like this: