Z cyklu „Zrób to sam”. Zobacz i zrób sobie pojazd typu monotrack

Twórcy kanału Make in Extreme na YouTube potrafią zrealizować każdy, nawet najbardziej nieprawdopodobny pomysł. Jednym z najciekawszych jest monotrack, czyli pojazd będący właściwie połączeniem motocykla i pojazdu gąsiennicowego. Jeśli kojarzą Wam się teraz konstrukcje z okresu drugiej wojny światowej, na przykład Sd. Kfz.2 – połączenie motocykla z ciągnikiem gąsienicowym, to przestańcie.

Fot. YouTube / Make it Extreme

Monotrack to zupełnie coś innego. Silnik służy do napędu rolki wspieranej przez kilka innych obracających się wałków, które są częścią układu zawieszenia. Całość, czyli silnik i rama, komplet amortyzatorów, otoczone są gumową gąsienicą wyciętą po prostu z opony.

Po zewnętrznej stronie opony znajduje się tylko siedzisko dla kierowcy tego nietypowego pojazdu oraz układ kierowniczy. Z kolei prosty układ hamulcowy z tarczą umieszczoną z przodu, po lewej stronie, zapewnia namiastkę hamowania. Powiedzmy sobie szczerze: Nie jest to pojazd dla osób, które boją się ryzyka i lubią jeździć z szalikiem na szyi…


Źródło: YouTube / Make it Extreme

Jazda na 0100 (bo do tego numer ogranicza się nazwa bolidu) musi być koszmarem. Stabilność zapewnia siła odśrodkowa i szeroki placek opony, ale na filmie nie widzimy nawet sekundy manewru skręcania lub zawracania. Ale kto by się przejmował zakrętami na niekończących się, prostych amerykańskich drogach?

Moc generuje dwusuwowy silnik o pojemności 100 cm3, który wyciągnięto ze starego skutera. Przekazanie mocy następuje przez koło z przerobionej butli do nurkowania. To co sprawia, że ten pojazd jest inny od wielu samoróbek sprytnych, wiejskich Sebastianów, to wrażenie, że 0100 ma nawet nieco sensu. Sensu wypaczonego i dziwacznego, ale jednak.

%d bloggers like this: