Kawasaki wprowadzi wkrótce asystenta jazdy dla jednośladów

System nazywa się ADAS (Advanced Driver Assistance System) i składa właściwie z kilku współpracujących modułów. Są to aktywny tempomat (ACC), system monitorowania martwego pola oraz system ostrzegania o kolizji. Podczas prac nad nowatorskim w świecie motocykli rozwiązaniem, Kawasaki współpracowało z niemiecki Boschem.

Fot. Kawasaki / BOSCH

W praktyce motocykl będzie mógł jechać z zadaną prędkością, co oczywiście nie jest niczym nowym. Ciekawsze jest natomiast to, że system przypilnuje bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu i będzie cały czas analizował tę sytuację.

Fot. Kawasaki / BOSCH

W przypadku ryzyka najechania na pojazd poruszający się przed motocyklem, kierujący jednośladem zostanie ostrzeżony sygnałem dźwiękowym i świetlnym, a jeśli nie zdąży zareagować, system sam rozpocznie hamowanie.

Fot. Kawasaki / BOSCH

Warto zaznaczyć, że rozwiązanie Kawasaki nie dotyczy tylko tego, co dzieje się przed motocyklem, ale również za nim. Oznacza to między innymi zlikwidowanie problemu martwego pola w lusterkach. Jeśli jakiś pojazd znajdzie się w tym obszarze, w lusterku pojawi się stosowna informacja graficzna.

Kawasaki ma zamiar wprowadzić rozbudowanego asystenta już w 2021 roku.

%d bloggers like this: