Sejm przyjął nowelizację. Korytarz życia i jazda na suwak już za dwa tygodnie!

Ustawa została przegłosowana. Nowelizacja wejdzie w życie wraz z dniem 6 grudnia 2019 roku. Prezent na Św. Mikołaja? Pewnie nie dla wszystkich, ale obie inicjatywy są ważne i potrzebne.

Fot. Pixabay

Jazda na suwak jest dobrą praktyką, z której korzysta co raz więcej kierowców. Nieco inaczej jest z korytarzem życia, bo chodzi nie o uprzejmość lecz kwestie życia lub śmieci.

Jak dotychczas ani jazda na suwak, ani korytarz życia nie były precyzyjnie ujęte w przepisach kodeksu drogowego, a więc utrudnione było również karanie kierowców działających w złej wierze. Ustawa regulująca oba zjawiska miała wejść w życie już na początku przyszłego miesiąca (1 listopada), ale potrwało to nieco dłużej.

Fot. gov.pl

Nowe przepisy jednoznacznie określają, w jaki sposób należy tworzyć tzw. korytarz życia. Kierowcy jadący lewym pasem zjeżdżają maksymalnie w lewo, a z pozostałych pasów jak najbliżej prawej krawędzi.

Fot. gov.pl

W przypadku jazdy na suwak będziemy musieli przestrzegać zasady wpuszczania po jednym samochodzie z każdej strony (przy zwężeniach). Kierujący poruszający się kontynuowanym pasem ruchu muszą ustąpić pierwszeństwa pojazdom będącym na pasie, który się kończy. Manewr powinien odbywać się w sposób naprzemienny i pojedynczy w celu zachowania płynność ruchu.

%d bloggers like this: