Od jutra możemy biwakować gdzie chcemy?! Nie do końca…

Przez media przetoczyła się fala radosnego uniesienia za sprawą inicjatywy Lasów Państowych, które czasowo złagodziły ustawę sprzed 28 lat zakazującą biwakowania w lasach poza wyznaczonymi miejscami.

Fot. lonerider-motorcycle.com

Oczywiście to informacja ważna również dla motocyklistów, którzy nie lubią poruszać się po utartych szlakach i w poszukiwaniu przygody mogą trafić w mniej lub bardziej dzikie ostępy. Do tej pory ta przyjemność była niestety zagrożona karą grzywny.

To rzeczywiście ma się teraz zmienić, ale warto zaznaczyć, że Lasy Państwowe wprowadziły na razie tylko program pilotażowy, który nie obejmuje wszystkich kompleksów leśnych i jest ograniczony czasowo (od 21 listopada 2019 do 23 listopada 2020). Co prawda obszar jest spory, obejmuje 65 tys. ha, ale w skali kraju to niewiele (spójrz na mapkę).

fot. Lasy Państwowe

Na dodatek biwakowiczów obowiązuje szereg innych zasad. Po pierwsze grupa nie może liczyć więcej niż cztery osoby. Po drugie biwak nie może trwać dłużej niż dwie noce pod rząd. A po trzecie trzeba pozostawić po sobie porządek. Nie można też rozpalać ogniska.

O ile konieczność posprzątania jest oczywista, o tyle punk pierwszy może być problematyczny, bo grupy motocyklistów często bywają liczniejsze (chociaż teoretycznie można je podzielić). Lasy Państwowe będą kontrolować program poprzez monitorowanie obszarów objętych zmianami.

Zawsze jest to jednak jakiś postęp. Dobre i to.

%d bloggers like this: